Картофите често се демонизират като продукт, който насърчава наддаването на тегло. Въпреки това, като въглехидратен продукт, той може да не е показан за консумация само при диабет, в други случаи картофите могат да бъдат отлично допълнение към диетата.
Още: Офталмолог: За колко време обикновено минава конюнктивит?
Още: Напитката, която убива желанието за сладко
„Противно на стереотипите, този зеленчук е по-полезен, отколкото вреден“, казва руският лекар д-р Татяна Мещерякова.
Как е правилно да ядете картофи?
Експертът разказва и как да ядете грудките без риск от напълняване. Специалистът предупреди: продуктът не трябва да се консумира в количества, надвишаващи 200-грамова порция (на ден).
Само едно парченце от това и картофите ще се сварят 2 пъти по-бързо
Още: Тайните на столетниците: 8 знака, които издават, че ще живеете много дълго
Още: 7 лесни начина да балансирате хормоните си, за да се чувствате и изглеждате невероятно
„Може да ядете картофената гарнитура не повече от два до три пъти седмично“, казва експертът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Това е най-добрата закуска при анемия!
Още: Лекар за вредата от алуминието фолио: Колко вредно е то?
За да намалите риска от напълняване, диетологът съветва да ядете кореноплода варен или печен. Няма нужда да използвате сол.
„Коментираният зеленчук се комбинира добре със зеленчуци без скорбяла, билки, постно месо, птици и риба. По-добре е да не консумирате „тлъстите“ му вариации – пържени картофки, чипс“, споделя лекарят.
Още: Диетолог: Кой и защо НЕ трябва да яде домати
Още: Този плод сваля кръвното повече от отказа от сол
Д-р Мещерякова обърна внимание на факта, че при много висока температура на топлинна обработка (както при пържене) този зеленчук, както всеки продукт, съдържащ нишесте, отделят акриламид.Това вещество е потенциално токсично и канцерогенен за тялото. Това е още една причина да ядете картофената гарнитура просто варена.
Диетологът също така призова хората да не се страхуват от картофеното нишесте. Употребата му има положителен ефект върху чревната микрофлора и стимулира растежа на полезните бактерии в нея.
Фибрите в зеленчука активират метаболизма, намаляват нивата на общия холестерол в кръвта, като по този начин намаляват риска от развитие на сърдечни заболявания и запушване на кръвоносните съдове. Калият в състава на зеленчука засилва този ефект. Витамин B6, от своя страна, предотвратява натрупването на хомоцистеин в тялото, чийто излишък води до увреждане на кръвоносните съдове.
Фосфорът, желязото, калцият, цинкът и магнезият, които се съдържат в зеленчука, имат благоприятен ефект върху състава на костната тъкан. Желязото и цинкът в него играят основна роля в производството на колаген, който е важен за ставите и хрущялната тъкан. Фосфорът и калцият са основни компоненти за оптимална минерализация на костите.
Витамините от група В допринасят за производството на хормоните на щастието - серотонин и допамин. Това означава, че редовното ядене на картофени ястия ще ви помогне да подобрите настроението си и да се почувствате по-добре.
Oще: С колко вода и сол се варят картофите
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.