Няма причина да не бият ваксината на AstraZeneca на възрастни хора у нас

04 февруари 2021, 12:45 часа • 1398 | прочитания

Не смятаме за необходимо да се въздържаме от прилагането на ваксината на AstraZeneca на пациенти на над 55-годишна възраст. Това заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов на днешния традиционен брифинг на властите.

Още: След протестите: Кабинетът задели 40 милиона лева за психиатричната помощ

Още: Не знаете дали имате ваксина, проверете в е-Здраве

"Преди да започне ваксинацията с тази група, ще излезем с конкретни указания. Решението, което бихме взели, би било прибързано и не би стъпило на медицински показания", посочи обаче той.

Припомняме, че по-рано тази седмица в медиите се появиха и информации за ниска ефективност на ваксината, които от AstraZeneca опровергаха.

"В кратката характеристика тя не е забранена за използване над 55 г., няма достатъчно данни за изследвания в тази група. Приключват няколко клинични проучвания в САЩ. След като приключат, очакваме тази информация да бъде обогатена и да бъде променена кратката характеристика", обясни министърът.

Още: Кантарджиев със съвети какво да правим, ако ни ухапе кърлеж

Още: Здравният министър: Включваме нови ваксини в имунизационния календар

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев посочи, че резултатите от използването на ваксината във Великобритания „са чудесни“ при 6 млн. имунизирани.

Още: Великобритания проучва може ли да ваксинира срещу коронавирус с първа доза на Pfizer и втора на AstraZeneca

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес