Цената на тестовете за COVID-19 в различните лаборатории варира и това се дължи на вида на теста, на консумативите, на сетовете, посочи министърът на здравеопазването Костадин Ангелов по време на днешния парламентарния контрол.
Още: След протестите: Кабинетът задели 40 милиона лева за психиатричната помощ
Още: Не знаете дали имате ваксина, проверете в е-Здраве
Тестовете на постъпващите за лечение в болница са безплатни, както и тези за хората, насочени за изследване от лекар, припомни министър Ангелов. Платени от гражданите са само тестове, които се извършват по тяхно желание, заяви той.
Дали наистина е така прочетете в този материал.
За последното тримесечие са извършени 370 хиляди теста за коронавирус, като над 16 хиляди са били заплатени от НЗОК, посочи министър Ангелов.
Още: Кантарджиев със съвети какво да правим, ако ни ухапе кърлеж
Още: Здравният министър: Включваме нови ваксини в имунизационния календар
Цената на теста, която се заплаща от НЗОК е 60 лв. и тя се плаща на всички лаборатории, имащи право да извършват такъв тест, допълни той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вкарват повече информация в здравните ни досиета
Още: Доц. Кунчев: Бездомните кучета са "такситата" на кърлежите
Припомняме, че проверка на bTV в големи частни лаборатории показва, че цената на теста варира от 90 лева в някои държавни болници до 120 в частни лаборатории.
Резултатът е готов от 24 до 48 часа. Когато тестовете се правят експресно - до 1 час - цената може да скочи до 190 лева. PCR тестовете са достъпни за граждани от края на март и досега не са поевтинели значително.
Във водеща частна лаборатория в София стандартният PCR тест за коронавирус е 100 лева.
Още: Изписват още двама от пострадалите при трагедията в Кочани
Още: Перник остана без родилно отделение
Приблизителна разбивката на цената, според управата, е около 50 лева за реактиви, взимане и транспортиране на пробата. Останалото e за заплати, апаратура и печалба, разказа д-р Благовеста Пенчева, която е медицински директор.
В друга столична лаборатория, където цената е с 10 лева по-висока, обясняват, че най-големият разход от изследването са заплатите на персонала, които са увеличили драстично, почти двойно, тъй като вече работят денонощно, в почивни и празнични дни.
Причината - пробите се обработват ръчно от специалистите, в продължение на няколко часа, а работата е трудоемка, в риск от заразяване с коронавируса, разказва д-р Недялко Калъчев, управител на частната лаборатория.
Един от най-големите вносители на реактиви за коронатеста обяснява, че цената, на която доставят един комплект на лабораториите срещу между 25 и 30 лева - според класа и производителя. Цената включва два кита с реактиви за екстракция и за детекция, тампоните за взимане на пробата и транспортна епруветка за нея.
„Тези цени не отговарят на реалностите в нашата страна. Аз смятам, че ценaта е безумна. Ако ставаше въпрос за държавна политика, държавата трябваше да се свърже с производителите, и изобщо да не се минава през всички тези нива на посредници. Би трябвало около 50-60 лева да е цената на теста. Даниел Дефо го е написал много добре – пир по време на чума”, обяснява доцент Чорбанов.
Проверка на bTV показва, че в Гърция цената на теста в Турция е 250 лири, което е под 60 лева. Това е цената на РСR теста, който се прави на входа на Турция, непосредствено до граничния пункт "Капъ Куле". Инвестицията е на три болници, една от които е "Тракия" в Одрин.