Американска компания ще превръща гълъби в додо

02 февруари 2023, 09:12 часа 4054 прочитания 0 коментара

Компанията Colossal обяви планове за съживяване на птиците додо (Raphus cucullatus, или маврицийски дронт) – големи нелетящи гълъби, обитавали остров Мавриций в Индийския океан, но изтребени от хора и инвазивни видове към XVII.

Още: Психолозите са категорични: Животът извън града е препоръчителен по точно определена причина

Още: Нов метод пречиства вода с кори от кактусови плодове

Първа крачка към "възкресението": Учени секвенираха генома на птицата додо

Стартъпът, основан от генетика Джордж Чърч и предприемача Бен Лам, планира да използва генно редактиране, за да направи това. Компанията използва подобен подход за възстановяване на вълнестия мамут (Mammuthus primigenius) и тасманийския вълк (Thylacinus cynocephalus), планове за съживяване на които бяха обявени по-рано (от дълго време обаче няма новини за състоянието на тези проекти). Инвеститорите вече са отделили 150 милиона долара за възкресяването на додо, съобщава The Guardian.

Алиса и Додо

Още: Откриха най-старите мумии, с хиляди години по-древни от египетските

Още: Научно доказано: Филмовите маратони са полезни за мозъка и намаляват стреса

Алиса и Додо – оригинална илюстрация от „Алиса в Страната на чудесата“ от сър Джон Тениел, 1865 г. Public Domain

Компанията първо ще сравни генома на додо, който беше секвениран миналата година, и този на неговия най-близък жив роднина – гривестия (никобарски) гълъб (Caloenas nicobarica), за да открие най-важните генетични разлики между видовете.

никобарски гълъб

Никобарски гълъб Снимка: cuatrok77 / CC BY 2.0

Още: Айнщайн е бил такъв: Учени описаха нов тип личност, различна от интроверт и екстроверт

Още: Археолози откриха останки от китайски дървени ковчези на повече от 8000 години

След това ще бъдат направени съответните промени в първичните полови клетки на гълъбите, ще бъде отгледана редактирана яйцеклетка и ще прехвърлят нейния геном в неоплодено яйце. След това това яйце ще бъде поставено в тялото на сурогатна майка – домашна кокошка.

ЦРУ се интересува от възкресяването на мамути и тасманийски тигри

Ако всичко върви добре, кокошката ще снесе яйцето, от което ще се излюпи птица, която ще прилича на додо. По такъв начин крайният резултат от усилията на Colossal няма да бъде истински дронт, а напомнящ на него генетично редактиран гривест гълъб. Въпреки че генетичното редактиране на птици се намира в начален стадий, с тях е по-лесно да се работи, отколкото с бозайници. Това означава, че възродените додо може да се появят преди мамутите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес