Алцхаймер все по-често поразява хора на възраст до 40 години, твърди Благотворителната организация по изследване на деменцията във Велиобритания (Alzheimer's Research UK), пише Express.
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Медиците са изброили ранните симптоми на Алцхаймер. За първи тревожен знак може да се смятат проблеми със зрението, поради което човек изпитва трудности в разпознаването на обекти. Още един признак на начеваща деменция е афазията – състояние, при което човек не може да намери правилните думи, за да предаде това, което иска да каже.
Изменението в личността и поведението също се смятат за ранни симптоми на болест на Алцхаймер, но е трудно те да бъдат забелязани. Често такива хора са без настроение, раздразнителни са, не са уверени в себе си, губят интерес към заниманията, които са обичали.
Лекарите смятат, че причина за ранната поява на деменция се явява съчетанието между начина на живот и генитични фактори. Пушене, употреба на алкохол в големи количества, заседнал начин на живот, нездравословно хранене, високо ниво на холестерол са провокиращи слабоумие фактори.
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
По-рано изследователи стигнаха до извода, че общите ранни симптоми на деменция включват проблеми с паметта, особено със запомнянето на неотдавнашни събития, нарастващо объркване и понижена концентрация.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема
Деменцията включва редица прогресиращи неврологични разстройства, като се различават повече от 200 подтипа. Това е невродегенеративно заболяване, поразяващо мозъка и предизвикващо редица физически и психически симптоми. Лекарите смятат, че то би могло да се лекува или да се забави неговото прогресиране, като се решат проблемите с кръвоснабдяването на главния мозък.
Съществуват болест на Алцхаймер, съдова деменция, деменция с телца на Леви, фронтотемпорална и смесена деменция. Мозъкът съдържа голямо количество нервни клетки, помагащи на човека да изпълнява своите функции и задачи. Деменцията поразява нервните клетки на главнияя мозък, лишавайки ги от възможността да "общуват“ помежду си. Това води дотам, че човешкият организъм не може да изпълнява всекидневните си задачи и често не функционира правилно.
Заболяването засяга хората по различен начин, като едни части на мозъка се поразяват повече от други.
Още: Създадоха светещи бактерии, помагат за замърсяването
Още: Хомо сапиенс оцелял при смяната на магнитните полюси с древен крем и топло облекло