Община Кюстендил обеща да помогне със средства за възстановяване на читалището в село Катрище, след като то беше опустошено от пожар. Огънят унищожи покрива на сградата и цял етаж, като оцелелите части са много силно повредени.
Още: Кулинарното бижу на Кюстендил събра стотици жители и гости
Още: Кметът на Кюстендил с важна информация за бизнеса
Само българското знаме остана от пламналото читалище в кюстендилското село Катрище. Изпепелени са 4000 книги, голяма част от които събирани с дарения. В сградата се намира и единственият магазин в селото, разказва bTV в свой материал.
Жена от селото споделя, че първоначално помислила, че гори необитаема къща, но после видяла, че пламъците идват от читалището. По думите ѝ само бързата реакция на огнеборците е спасила цялото село от пожар, защото имало опасност всичко да пламне.
Още: Кметът на Кюстендил представи приоритетите в новия бюджет
Още: Стотици в Кюстендил се хванаха на Великденско хоро и дадоха надежда на Янис
Жители на селото скоро сами направили козметичен ремонт на читалището. Освен знамето, спасена е и книгата „Ян Бибиян”, която била взета преди дни от едно момче.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Председателят на читалището в Катрище заяви, че жителите на селото сами поддържали читалището и правели всичко възможно да запазят традициите от миналото, въпреки че вече има много малко хора.
Още: На Велики Четвъртък великденски яйца грейнаха в парка на Кюстендил
Още: Кюстендил с мисия за Великден - "Подай ръка, дари надежда за Янис!"
Кметът на селото уточни, че знамето, спасено при пожара, е купено и дарено от жена в селото. То ще бъде запазено в архива на населеното място.
Снимки: БГНЕС