БСП реши, че няма да подкрепи Истанбулската конвенция

13 януари 2018, 18:15 часа 4720 прочитания

След близо 5 часа обсъждане Националният съвет на БСП възложи на парламентарната група „БСП за България“ да гласува против ратифицирането на Истанбулската конвенция.

Още: "Записът е пуснат за публиката": Янкулов за оставката на Петков и "новото начало за антикорупцията"

Още: "Ние кадрова грешка ли сме?": Общински съветник, напуснал ПП, иска отговори

Аргументът на социалистите бе, че в конвенцията се прокрадват елементи за признаване на "третия пол".

"За" отпадане на ратификацията са гласували 61 души, "против" - 25 и 7 са се въздържали.

Преди заседанието лидерът на ПЕС и бивш водач на БСП Сергей Станишев обяви, който също участва във форума, се обяви категорично в подкрепа на конвенцията. Станишев предупреди колко важно е лява партия като БСП, член на ПЕС, да подкрепи Конвенцията в защита на жените, но въпреки призивите му тя бе отхвърлена. Според Станишев дебатът у нас е бил изкривен.

Още: Нова версия за оставката на Петков: Предсрочни избори наесен и разчистване на терен за проекта на Радев - анализ

Още: Владика е успокоил Борисов, че не може да вампиряса

Измислени или силно преувеличени страхове или интерпретации на конвенцията, на които има ясен отговор от Съвета на Европа, изместват истинския проблем за насилието над жените, коментира по-рано Станишев.

България е участвала активно в дискусиите по проекта на конвенцията и дори е предлагала алтернативни редакции по някои от спорните текстове, включително и този за пола, коментира преди време депутатът от БСП и бивш външен министър Кристиан Вигенин. Според него преди да бъде ратифицирана окончателно, конвенцията трябва да бъде внимателно разгледана и да се прецени контекста на дефиницията за пол.

Думата пол в английския текст е обозначена с "джендър" (gender). В неофициалния превод на българския текст тази дума означава "социален пол". Това обясни на специален форум преди дни адвокат Даниела Горбунова. Тя обърна специално внимание на това, че към основния текст на конвенцията има обяснителен доклад, където авторите са се постарали да прецизират всеки спорен термин и има допълнителни тълкувания на термините.

Точка 43 от обяснителния доклад гласи, че принципите на конвенцията се основават на двата пола – мъж и жена. По-интересното е, че в България има Закон за равнопоставеността на половете и Закон за защита от дискриминацията, с които се цели преодоляването на стереотипите. Адв. Дурчева обърна внимание, че в сайта на Министерство на отбраната има Пътна карта, в която думата "джендър" е употребена 32 пъти.

Още: Защо Кирил Петков, а не Лена Бориславова? Общински съветник втори ден не казва всичко заради "следствена тайна"

Още: Разпада ли се ПП? Още един напуска партията

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес