Стефани дьо Мартие е била заплашена, защото е французойка и член на френското посолство. Тя пътуваше за Варна по работа, а Волен Сидеров е заявил, че като депутат може да провери нейната самоличност. Това не може да е вярно, той не е полицай, заяви в сутрешния блок на БНТ Ксавие Лапер дьо Кабан.
Още: Пеевски след неуспеха на вота на недоверие: Не могат да изпълнят поръчките на Москва
Още: Очаквано: И четвъртият вот на недоверие не успя - новото беше в гласуването
Има хора, които много лесно се провокират, подчерта френският посланик. Моята служителка не говори достатъчно добре български, за да започне каквато и да е кавга. Да, очаквам извинение от Сидеров за държанието му – това е нормално след като преминат емоциите. Досега обаче извинение не сме получили. Не искам друго наказание, защото аз съм дипломат, не съм орган, който да изисква санкция, уточни френският посланик.
На въпрос защо френското посолство смекчи тона и редактира първоначалното си остро съобщение за инцидента със Сидеров, Ксавие Лапер дьо Кабан каза, че е направена техническа грешка и че в процеса на изясняване на нещата е нормално да има редакции и в реакцията на посолството.
Френският посланик изрази задоволство от реакцията на българската държава и особено от Дирекция „Протокол”. Има дори и писма от обикновени граждани, които се извиняват за стореното от лидера на „Атака”, поясни посланикът. Г-жа Дьо Мартие е добре, тя все пак не беше нападната, за разлика от друг пасажер на самолета, подчера Дьо Кабан.
Още: "Няма да се нареждаме на руското влакче": ДБ с нестандартно гласуване по вота на недоверие (ВИДЕО)
Още: Гласуват четвъртия вот на недоверие към кабинета "Желязков"
Ако във Франция се случи такова нещо, пострадалият може да подаде жалба и френската полиция да започне разследване, каза френският посланик. Той добави, че националистическите партии изначално са против обединението на Европа и че тези партии пречат да се приемат закони, които водят към обединение. Това е характерно не само за „Атака”, а за всички националистически партии на Стария континент, каза Ксавие Лапер дьо Кабан.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Девалвираха най-мощния инструмент на опозицията": Йордан Иванов за руските сили в НС