Парламентарната група на ГЕРБ се разграничи от действията на депутата от партията Анна Александрова, която предложи промени в Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), с които ще попречат на публичността за харченето на публичните средства и в действителност ще затруднят достъпа до такива данни.
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Предложенията бяха внесени между първо и второ четене на законопроект на Министерския съвет, целящ да транспонира директива на Европейския парламента, която въвежда значителни подобрения на достъпа до отворени данни до обществена информация.
Ако промените влязат в сила вече всеки, който иска достъп до обществена информация, трябва да се идентифицира и с ЕГН, да доказва правен интерес или "членство в местна общност", за да получи информацията, която желае.
Предвижда се също първичната счетоводна документация да не се смята за обществена информация. Това означава да потънат всички документи за плащания на публични средства, както и от европейски фондове. Още: Ето за какво най-много гражданите питат правителството
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
В писмена позиция до медиите от партията посочват няма да допуснат нарушаване и ограничаване правото на гражданите да задават въпроси чрез ЗДОИ до институциите в страната.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
"Предложенията за изменение и допълнение на Закона за достъп до обществена информация са направени от Националното сдружение на общините в Република България, в което членуват кметове на населени места, издигнати и подкрепени от различни политически сили. Предстои постъпилите текстове да бъдат разглеждани от работна група, в която ще участват представители на всички парламентарно представени партии, както и всички заинтересовани страни в процеса. На нея ще бъдат обсъдени направените предложенията и ако бъдат приети ще бъдат разгледани от ресорната парламентарна комисия", се посочва в позицията.