Нито парламентарната демокрация е заплашена, нито ще има диктатура заради спирането на работата в зала на парламента. В това увери председателят на Народното събрание (НС) Цвета Караянчева. И напомни, че по Конституция парламентът може да бъде свикан в 4 хипотези, включително от 48 депутати. Ще свикам за 24 часа парламента при искане, няма да чакам 7-дневния срок в правилника на парламента, обеща тя.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
На въпрос на Нова телевизия не може ли да се наеме нова, по-голяма зала, Караянчева посочи, че освен депутатите, постоянно работят още 100 души администрация. Депутатите пътуват и до своите избирателни райони, много контакти имат – не можем да осигурим дезинфекция на абсолютно всичко, добави председателят на НС.
Караянчева добави, че постоянните комисии към парламента продължават да работят – те са от по 20 души, като работят по различно време, ще бъдат в зала за 100 души и ще могат да стоят
Нарушаваме всички норми – работим повече от 15 минути един до друг и нарушаваме здравните разпоредби, уточни председателят на парламента. "Не мога да бъда спокойна, като виждам колегите един до друг – някои с маска, някои без маски", добави тя.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Можем да гласуваме законопроект на едно четене, със заседание на водещата комисия в същия ден. Имаме варианти, подчерта Караянчева и не се съгласи, че сега парламентът тотално спира.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Караянчева се оплака и, че миналата седмица ГЕРБ отстъпила на БСП да направи документ с режим на работа. Това било направено и като дошло време за подпис, социалистите не подписали – само те, по думите на председателя на парламента.
Мерките на държавата - адекватни или не?
Попитана за адекватността на Закона за извънредното положение, отговорът беше: "Ситуацията е много динамична". "Понякога и опозицията дава разумни предложения", продължи Караянчева, давайки пример, че трябва да има конструктивизъм.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Председателят на парламента заяви и, че никой не бил дал неограничени правомощия на изпълнителната власт. В конкретика - такова нещо изглежда следенето на трафичните данни, което Караянчева не коментира. Тя не коментира и, че през преходни и заключителни разпоредби на Закона за мерките за извънредното положение се направиха редица промени в други закони, което е предпоставка те да продължат да действат и впоследствие.
"Ние сме за това да се коригираме взаимно", каза още председателят на парламента защо имаше президентско вето върху текста на БСП за спекулата в извънредния закон. И не пропусна да попита какво зависело от президента: "Не може във време на криза (...) да говориш на 3 март подигравателно за вируса", възмути се Караянчева. Тя не коментира по същество достатъчни ли са или не готвените мерки на държавата в подкрепа на икономиката.
"Повярвайте ми, не съм очаквала българските граждани да са толкова дисциплинирани", посочи още председателят на парламента.
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 27 март"