Нов Изборен кодекс: Нов съдебен контрол над изборите, без социология и в изборния ден

7365
Нов Изборен кодекс: Нов съдебен контрол над изборите, без социология и в изборния ден
Снимка: Actualno.com

Куп нови промени в Изборния кодекс прие парламентът, след като днес, 14 февруари, се стигна до нов прецедент в работата му – да върви пленарно заседание и водещата комисия в същия момент да приема решения и да дописва доклад по точката, гласуваща се в пленарната зала.

Беше гласувана промяна относно обхвата на обжалване на решенията на ЦИК пред Върховния административен съд (ВАС). Сега той е по-широк – може да се обжалват всички решения, взети съгласно чл. 57, ал. 1, т. 5, 6, 10, 11, 12, 14, 15, 17, 22, 23, 25, 26, 26а, 29, 30, 33, 34 и 35 от Изборния кодекс. Новост е обжалването на условията и реда за провеждане на предизборна кампания, всички решения по жалби за нарушения на изборния процес, условията и реда на машинното гласуване, параметрите на компютърната обработка на данните от машинното гласуване, контрола върху провеждането на предизборната кампания от доставчиците на медийни услуги с национален обхват. Може да се обжалва дори определената форма и електронния вид на списъците за участие на независими кандидати.

Слави: Управляващите ни любят силно, даже ни лашкат душманската

Не знам колко от вас са влюбени и празнуват Свети Валентин. Но със сигурност знам, че днес нашите управляващи и нашите депутати празнув...

Както се и очакваше, беше променено правораздаването при обжалване на решения на районна избирателна комисия (РИК) в съда. Вече такива жалби ще се гледат от Районен административен съд – в състав от трима административни съдии, след като досега се гледаха пред Върховния административен съд (ВАС). Що се отнася до решения на общинска избирателка комисия (ОИК), то при жалби срещу решения по същество отново се отива при тричленка на административен съд в района, от които е ОИК – също както и при РИК. Освен това вече при отмяна на решение за отхвърляне, РИК ще взема ново решение с 50%+1 от членовете си. Същото важи и за общинските избирателни комисии (ОИК). Ако решение на ЦИК бъде върнато от ВАС, то ЦИК може да го прегласува с обикновено мнозинство, не с 2/3.

Всички тези промени бяха внесени от депутата от ГЕРБ Анна Александрова, като още когато се разбра за тях, председателят на правната комисия и също депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов каза, че стои зад тях.

Не мина обаче предложение на БСП членовете на СИК да имат задължително поне средно образование. Не мина и традиционното вече предложение на ДПС да се води кампания на майчин, не само на български език, като този път партията на Ахмед Доган искаше при водене на кампания на майчин език да има осигурен превод на български език.

Изненадващо не беше прието да има оповестяване на резултатите от социологическите проучвания как вървят изборите в самия изборен ден, което на правна комисия всъщност беше одобрено! Депутатът от БСП Филип Попов иронизира, че след като това ограничение пада, да се махне най-добре и денят за размисъл. Опит това да се случи имаше минути по-късно – да се премахне забраната да няма публикуване на допитвания до обществено мнение 24 часа преди изборния ден. А вносителят – депутатът от ГЕРБ Диана Саватева, защити промените с аргумента, че така и така се случвало и излизали резултатите преди да завърши изборния ден, особено в интернет и най-вече във Facebook – затова по-добре да не е незаконно. Надделя обаче мнението, че ако падне забраната, ще има осребряване на зрителско и читателско внимание от медиите. Като инициатор на предложението от медийна страна се хвалеше в. "24 часа".

Нов връх на НС: Отложиха предложение за регистър на избирателите, докато бъде написан нов доклад

Хаосът в работата на Народното събрание достигна нови висоти, след като при днешното второ четене на Изборния кодекс се стигна до ситуа...

Покрай медийната тема беше прието нещо интересно - профилите на печатните, обществените и търговските електронни медии, както и на онлайн новинарските услуги в социалните мрежи се считат за "медийна услуга". Това означава, че публикуване на социологически изследвания там 24 часа преди и по време на изборния ден ще е наказуемо, след като забраната не падна.

Мина предложение на "Воля" в състава на всички избирателни комисии да има промяна в съотношението на членовете от партиите и да има поне по 1 представител от всяка парламентарно представителна партия. Ще се предават и видеозаписи от кабините за гласуване и секциите с машини за гласуване на ЦИК, но само от секциите в чужбина, а няма да има видеонаблюдение на живо и при броене на гласове, както искаше партията на Марешки! Беше одобрено и друго предложение на "Воля" - в консултациите при областните управители да не могат да участват представителите на евродепутати от партии, които не са парламентарно представени.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ПОЛИТИКА:

Бивш главен секретар на МВР: Стефан Димитров е ходил и на банкет на КАТ

Тристранката обсъжда утре обезщетенията при безработица

Обвинените в контрабанда са били при Петя Банкова и при Асен Василев

След бурна драма: Главчев вече е и премиер, и външен министър

„Съвместна работа с ГЕРБ и ДПС е невъзможна“: Средна Европейска Класа се отделя от ПП-ДБ

Ракетата-носител на Гешев: Да размърдаме ситуацията

Ваня Григорова се регистрира в ЦИК за предстоящите избори

Признание за постигнатото в ЕП: Елена Йончева за номинацията си от ДПС

Главчев и Гвоздейков обсъждат изборите, обещават "активна комуникация"

Нинова за номинацията на Йончева от ДПС: Зависимостите лъсват

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Политика