ОЛАФ откри български злоупотреби с милиони евросредства
Фондовете са за изграждане и модернизация на съоръжения за пречистване на отпадни води. По единия има анонимен сигнал, след който е започнало разследване на пет договора за строителство и надзор. Открити са доказателства, че при възлагането са представени фалшиви документи, както и че последващата некачествена работа е била одобрена по време на фазата на изпълнение. Тук става въпрос за злоупотреба с 6,9 млн. евро.
Препоръчва се Европейската комисия да ги изиска обратно от властите в България. Проектът е с давност от повече от 10 години.
Вторият сучай касае модернизация на пречиствателна станция, която е завършена през 2012 г. ОЛАФ е открила доказателства, че тя така и не е била пусната в експлоатация. В продължение на цяло десетилетие не е имало никаква поддръжка и замърсителите от отпадъчните води сега са довели до риск за общественото здраве и околната среда.
ОЛАФ тук препоръчва ЕК да поиска от България 4,8 млн. евро, които са неправилно похарчени.
Тъй като и двата проекта са завършени и разплатени преди създаването на службата на европейския главен прокурор, тя няма компетентност по тях. В случая българската прокуратура може да поиска съдебно преследване за нарушенията, констатирани от ОЛАФ, или Европейската комисия да си поиска обратно парите чрез българското правителство.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ПОЛИТИКА:
Парламентът прие задължителна медиация по 6 вида дела
Сезонът на "борисовките": защо Борисов говори такива неща
Милен Керемедчиев: Със сигурност няма да минем със спокойно честване на годишнината на Гоце Делчев
Румен Гечев: Не споделяме с ДПС и ГЕРБ неща, които са свързани с коалиция
Иванов: Разговорите с "Продължаваме промяната" трябва да започнат възможно най-скоро
Financial Times: Изборите през 2021 бяха празник, но сега България е неуправляема
Редактор:
Димитър Радев
Етикети: евросредства служба за борба с измамите измами ОЛАФ