Служителите на МВР протестират незаконно. Те няма право на протест, освен профсъюзни протести, които се правят когато е необходимо да се подчертае нуждата от повишаване на заплащането или подобряване на условията на труд.
Още: Радев наложи вето на спорните промени за екооценките
Още: Политолог с прогноза кога Румен Радев ще направи партия
Това заяви пред БНР проф. Николай Радулов - експерт по национална сигурност и бивш главен секретар на МВР.
"Това е нещо, което като че ли през последните 1-2 години пробива - министрите да организират собствената си защита, така че да излиза от състава, че те трябва да останат или че хората много ги харесват. Този протест е организиран от близки хора до министъра. Това не е тайна между полицаите - няколко полицаи от Специални полицейски сили, които са работили с министъра. Това е един от признаците на политизация. МВР през последните 20 години постепенно, но непрекъснато се политизираше", коментира специалистът.
Още: Участието на Калин Стоянов в протест за него е на ръба на Конституцията: Анализ
Още: Държавните имоти, есенната сесия и бюджетът в евро: Говори Наталия Киселова
Още: "Ryanair дължи отговори, а не оправдания": Караджов не е доволен от отговора на авиокомпанията
По думите му всеки опит да се промени процедурата, по която се подбира служебно правителство, е противоконституционен, а от гледна точка на Закона за МВР - и незаконен. Отговорността е само на служебния премиер, категоричен бе проф. Радулов.
"Има си институции, които избират ръководствата на държавата. Има си институции, които се грижат по време на избори да има неутрално служебно правителство. Законът не трябва да се нарушава", каза още експертът.
Още: Президентът разбуни духовете: Кой как му отговори (ОБОБЩЕНИЕ)
Още: Правителството с остра критика срещу нападките на президента
Още: Георги Харизанов: Никой не може да обясни защо Калин Стоянов е проблем (ВИДЕО)
Още: Калин Стоянов на Пеевски: Радев лансира популистки лъжи за "разпродажба" на държавата
Още: Гаджев отвърна на президента: Последното служебно правителство на Радев е продало 124 държавни имота
Снимка: БГНЕС
За инцидента със 7-годишното дете, което застреля баща си - полицейски инструктор по стрелба, със служебното му оръжие, проф. Радулов заяви, че в случая е очевидна фатална небрежност със съхраняването на оръжието. По думите му обаче много често при професионалистите се наблюдава пренебрежение на правилата, считайки, че те най-добре знаят и умеят.
"Когато отиваш на тренировки и стреляш, е ясно, че в пистолета има патрони. Би трябвало, след като свърши стрелбата, да се изпразни патронника и да се щракне веднъж към земята, за да е сигурно, че има патрон. Чак когато тръгнеш да го съхраняваш, би трябвало да се извади и пълнителя. Нещо е попречило - дали самоувереност, дали бързане, което е довело до случилото се", коментира специалистът.
Още: "Парад на шкембетата" и "манифестация": Николай Хаджигенов за протеста на полицаите (ВИДЕО)
Той уточни, че когато не се ползва, оръжието трябва да се съхранява в каса. На 5-6 години има масови проверки дали това е така, подчерта проф. Радулов. "Законът, правилниците, изискванията за всяка работа, където се употребява оръжие, са добре формулирани и няма какво да се променя", изказа мнението си експертът. Според него чисто юридически е трудно да се направи нещо. По думите му тук въпросът е доколко хората, които боравят с оръжие, са съвестни. Той смята, че трябва да се наблегне на обучения и непрекъснат контрол за спазване на изискванията.
Проф. Радулов е на мнение също, че трябва да се създаде навик там, където има общоопасни средства, да не бъдат допускани деца.
Още: "Протестът ни не е политически, искаме спокойствие": Говори синдикат в МВР