При избори 2 в 1 има достатъчно време и техническа възможност да имаме машинно гласуване.
Още: "Галъп": Мнозинството от българите не вярват в успеха на вотовете на недоверие
Още: Илияна Йотова обясни защо е помилвала Десислава Иванчева
Това стана ясно от думите на изпълнителния директор на "Сиела Норма" - фирмата, която доставя машините за гласуване на изборите - Веселин Тодоров. Той коментира, че подготовката трябва да стартира още следващата седмица.
"Можем да направим изборите и на 2 юни, ако много бързат, може и на 30 юни, ако не бързат. На 16 юни ще ни е трудно, тъй като трудно ще приключим европейските избори и веднага да подхванем парламентарните. Така че или 2 в 1, или 2 или 30 юни", коментира Тодоров.
Още: При избори 2 в 1: Ще има ли машинно гласуване?
Още: "Борисов пак е тръгнал по сокаците като премиер, но истинският такъв е Пеевски": ДБ след критиките
Още: Кражба на гласове? "Продължаваме промяната" изпрати сигнал за Портних в КПК
Припомняме, че за да се стигне до събиране на двата вота - за национален парламент и за европейски парламент - трябва на 8 април президентът Румен Радев да подпише указа за назначаване на служебно правителство и да насрочи предсрочните парламентарни избори за 9 юни, заедно с евровота.
"Хубавото е да има една-две седмици заради технологичната страна, ако изборите се проведат поотделно. Това е и заради хартиените бюлетини и организацията около доставка, предаване на протоколи, чували с бюлетини и т.н.", каза шефът на "Сиела Норма".
Още: "Продължаваме промяната" сезира Урсула фон дер Лайен за Антикорупционната комисия
Веселин Тодоров обясни наново процедурата, която съпътства цялото сертифициране на машините за гласуване. Припомняме, че именно тези технически процедури бяха част от изтъкваните причини за провала на машинния вот на местните избори през есента на 2023 г.
Още: ЦИК така и не решава един от проблемите с машинното гласуване
Още: Заради "душевно разстройство" и "намразване на родината": Ивелин Михайлов предлага нова конституция
Още: "Малко е неразбираема позицията на ДБ": Асен Василев за закриването на КПК