Актьорът и режисьор Джон Малкович категорично отрече информациите, че иска да се подиграва с българите чрез постановката "Оръжията и човекът", която ще постави в Народен театър "Иван Вазов". "Разбрах, че тук има информация, че пиесата се подиграва на българите и че се подиграва на Сръбско-българската война – нито едно от двете не е вярно. В "Оръжията и човекът" става дума за претенциите, за грешния идеализъм и всъщност тя е една антивоенна пиеса, по принцип Джордж Бърнард Шоу е писал много пиеси, за да заяви позицията си срещу войната. Малко съм смутен, че хората си мислят, че бих дошъл в България, за да се подигравам на българите. Просто досега не съм поставял пиеса при вас. Тази наистина е сатирична, забавна и в крайна сметка – доста романтична", заяви още Малкович в специално интервю за сайта на Народния театър.
Още: Обичан актьор от "Под прикритие" стана директор на театъра в Пазарджик
Още: Най-големият стендъп фестивал на Балканите идва в осем български града това лято
Още: А защо Малкович не постави "Под игото"? Ще се съизмери с "Хъшове"
За да работи по пиесата в България, Малкович е отказал редица предложения за филми и сериали, защото театралният ангажимент тук изисква цялото му внимание и концентрация. "Оръжията и човекът" е пиеса в три действия от световноизвестния ирландски драматург Бърнард Шоу, поставена за първи път през 1894 г. в театър "Авеню" в Лондон. Чрез езика на комедията текстът разказва за обществените настроения, възхваляващи войната, показвайки тяхната вътрешна противоречивост и излишна романтизация.
Още: Монасите от Шаолин идват в България: Магията на древното изкуство оживява
Още: Cirque du Soleil празнува 41 години от своето създаване с 15% намаление на билетите
Снимка: Getty Images
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нестандартният творец Деян Георгиев представя "Последна орбита" в Холандия и България
Той поставя известната пиеса на Шоу за втори път в кариерата си – първият е през 1985 г., когато я режисира в театър "Circle in the Square" в Ню Йорк. В постановката участват актьорите Кевин Клайн, който по-късно е заменен от самия Малкович, Глен Хедли и Раул Хулия. В Ню Йорк представлението се радва на голям зрителски интерес и е изиграно над 100 пъти.
Джон Малкович и талантът на българските актьори
"В Народния театър "Иван Вазов" имах възможността да избирам между поне четирима подходящи актьори за всяка една роля. Бях подготвен, че ще срещна толкова високо ниво поради личния ми опит с българите в живота ми досега. Направих две прослушвания на всички мъже актьори и на всички жени актриси в театъра. Когато казваме, че България е малка страна – не знам, има твърде много добри актьори за малка страна", посочва Малкович.
"Народният театър привлича много таланти не само от България – светът иска да работи с вас и това е благодарение на дарбата ви", заявява още Малкович в интервюто.
Още: Истински истории и много смях: "Рачков и жените" спечели сърцата на публиката във Варна и София
Още: Идва Sofia Swing Dance Festival - за 11-ти път, с четири бенда и над 500 танцьори
Още: "Съзвездия": Първата премиера в Народен театър "Иван Вазов" за Сезон 2024/2025