Бъсеску: Не съм агент на Секуритате

06 декември 2012, 15:50 часа • 4948 | прочитания

Румънският президент Траян Бъсеску отхвърли обвиненията на премиера Виктор Понта, че е бил доносник на зловещите служби на диктатора Николае Чаушеску "Секуритате".

Още: Граната в реката: Унищожиха невзривен боеприпас

Още: "Време е България да застане до своите свободни журналисти": АЕЖ с призиви и тревожни данни

"Притежавам документ от Националния съвет за проучване на архивите на Секуритате от 2004, в което се казва, че не съм бил агент", заяви държавният глава.

Президентът припомни, че преди известно време е осъдил Мугур Чувика поради същите обвинения и твърдения. "Той ми заплати половин милион леи обезщетение", добави Бъсеску пред журналисти в президентския дворец, цитиран от БГНЕС.

Той определи като много сериозни обвиненията на премиера Понта. "Публично заявявам, абсолютно искрено, че никога не съм бил нито секретен сътрудник на румънското контраразузнаване, нито агент на румънското разузнаване. Ако съм бил агент, това нямаше да ми попречи да бъде президент на Румъния, но щях да бъда длъжен да го съобщя публично единствено по морални съображения", каза Бъсеску.

Още: Собствената марка „Брей!“ на Kaufland е големият победител в конкурса „Избран продукт на годината“

Още: България се прощава с оперния певец Богомил Спиров на 4 май

В неделя в страната ще се проведат парламентарни избори. Според последните социологически анкети Социаллибералният съюз (СЛС) - лявоцентристка коалиция, обединяваща социалдемократите на премиера Виктор Понта, либералите на Крин Антонеску и малката Консервативна партия, вероятно ще спечели голямо мнозинство, между 48% и 61% от гласовете на избирателите.

Пет години след влизането в ЕС балканската страна продължава да е на второ място по бедност в ЕС. През 2011 г. Румъния излезе от рецесия благодарение на драстични мерки за икономии, продиктувани от МВФ и ЕС, но икономиката й трудно преминава към растеж.

Още: Защо бизнесът не може без киберсигурност и кои са заплахите: Обяснява експертът Кирил Григоров (ВИДЕО)

Още: "Саботаж от вражеска сила": Скандалът с българския F-16 се разраства

Редактор: Десислава Симова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес