Като възможност за превенция на пътната безопасност в страната може да се използват средствата, които се събират в специален фонд, създаден през 2011 г., в който отиват 50% от глобите на пътя. Това каза при посещението си в Смолян председателят на ПГ на ГЕРБ и зам.-председател на партията Цветан Цветанов по повод зачестилите трагични пътни инциденти през последните дни.
Още: Доброволци продължават да разчистват засегнатите къщи в Северозападна България
Още: Кой има имен ден днес, 2 май 2025 г. Честито!
Фондът е към Министерство на финансите, но предложенията, които се правят и проектите, които могат да бъдат реализирани са от Междуведомствен съвет, който се управлява от министъра на вътрешните работи. По думите на Цветанов досега във фонда са събрани над 30-40 млн. лв. и те може да отидат за изграждане на необходимата инфраструктура и така да се прави необходимата превенция.
„В момента трябва да има по-голяма активност от МВР, защото в този фонд вече има натрупани доста средства, с които могат да се закупуват и да се инсталират камери навсякъде, за да може да избегнем и този фактор, когато имаме контакт между проверяващ и нарушител. Знаете, че винаги може да влезнат в някаква договорка, но това е част от манталитета на българина. Но когато има съответните камери в невралгичните точки или там, където има концентрация на тежки ПТП, това означава, че можем да гарантираме и тогава с глобите да може да се дисциплинират нарушителите и те да бъдат тези, които да инвестират. Разбира се трябва да се заделят и средства за превантивни дейности и по-специално в образователната система“, поясни Цветанов. Той отбеляза, че санкциите в България в момента са високи, но трябва да се концентрира вниманието върху събираемостта. „Най-важното е да се показват лошите примири на недобросъвестните водачи, защото когато даваш възможност да има повече гласност, тогава има и съответната дисциплинираност за всеки един участник“, категоричен е Цветанов.
Той коментира, че досега средствата натрупани във фонда не са използвани, тъй като са били недостатъчни за обявяването на съответната обществена поръчка преди години. „За да обявиш една обществена поръчка трябва да имаш необходимото финансиране. През 2013 г, средствата събрани във фонда бяха около 10-15 млн. лв. и тогава искахме да обявим обществена поръчка, с която да направим цялостно видеонаблюдение на страната и заснемане на тези нарушители, които са на пътя. Тогава проектът беше остойностен на доста по-сериозна сума и нямаше как да бъде обявена обществената поръчка и досега такава не е обявявана“, посочи Цветанов, цитиран от Фокус.
Още: Най-важните новини за деня: 1 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 2 май 2025 г. (петък)
Той уточни, че има идея действително да се започне по-добре усвояването на тези средства. На проведена среща с представители на НСОБР и с участието на представители на Вътрешната и Регионалната комисия в парламента е предложено от местната власт, парите, които са събирани от урбанизираните зони, където са извършени тези нарушения да могат да се ползват от общините за инфраструктура в най-невралгичните точки за местните хора.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Саботаж или кражба на важни данни: Защо българският F-16 не е счупен, но не работи?
„Това е около детски градини и заведения, за да предпазим децата и потенциалните нарушители да осъзнаят, че са под наблюдение и всеки един да стане максимално дисциплиниран и да избегнем всякакъв възможен инцидент на пътя. В момент работим и по вариант за законодателни промени, които да дадат възможност и местната власт да участва в усвояването на тези средства, за да може да ги реализира по приоритети, които смята, че са важни за сигурността и пътната безопасност местните граждани“, каза още Цветан Цветанов.