Кристина Мерджанова: Защо предпочетохме нови избори вместо нова детска болница?

31 август 2022, 17:33 часа 5142 прочитания

Четвъртите предсрочни парламентарни избори ще струват на нас, данъкоплатците, сумата от 70,5 млн. лв. Според служебното правителство необходимите средства ще бъдат осигурени за сметка на „преструктуриране на разходи и/или трансфери по централния бюджет за 2022 г.“.

Още: От терена на Лудогорец до тютюневите полета: Земеделецът, за който тютюнът и иновациите в земеделието са закодирани в ДНК-то

Още: От 26° до 42° - в коя част на страната попадате? Времето утре - 9 юли 2025 г.

Може би само на мен ми изглежда значима тази сума, затова направих проучване какво може да направи държавата със 70 милиона.

Много пъти бе повдиган дебат за национална детска болница. 43 години чакаме медицинско заведение, в което да се лекуват деца в нужда от цялата страна. Център, който освен специализирано лечение, ще дава обучение и работа на специалисти медици. План-сметката за реализирането на този проект е близо 100 млн. лв. За съжаление, 70% от сумата ще бъдат дадени на служебното правителство за избори!

Да направим сравнение с „Българската Коледа“. Подкрепена от дарители и партньори, благотворителната инициатива през 2020/2021 набра средства в размер на 1 млн. 850 хил.лв. На президентската институция ще са й необходими 38 кампании, за да събере подобна сума и да помогне за лечение на деца или закупуване на медицинска техника. Вместо това сумата ще бъде изхарчена за 2 месеца, за избори!

Още: Изненадайте любимите хора с гръцка вечеря на достъпна цена от Kaufland

Още: Държавата е намерила 111 сгради, които да се превърнат в домове за стари хора (ВИДЕО)

Ако са ни излишни 70 милиона лева да ги предоставим на НЗОК за лечение на деца в чужбина? Около 200 деца годишно биват одобрявани, а нуждаещите са над 1000. Докато родителите на тези деца събират непосилни средства за лечение, неправителствени организации събират капачки и алуминиеви кенчета за кувьози,

България е парламентарна република, и вярвам, че на тези предсрочни избори хората ще гласуват за демократично мнозинство, което да упражнява контрол и да отговаря на дневния ред на гражданите. Необходимо е мнозинство от концентрирани реформаторски сили, които да устояват на парламентарна опозиция и властолюбивата президентска институция. Само така можем да спрем деструктивните сили, които да ни вкарат в нови нежелани предсрочни избори, за още 70 милиона лева.

Автор: Кристина Мерджанова, част от гражданско сдружение „Достойнството на един народ – ДЕН“.

 

Още: Истории от първо лице: какво мотивира доброволците на Yettel

Още: Несебър и провалената сесия на ЮНЕСКО в България: Културният министър с отговори

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес