Лидерът на „Хамас” в изгнание Халед Мешаал пресече границата на Ивицата Газа в рамките на първата си визита в палестинските територии, целуна земята и заяви, че се надява да се превърне в „мъченик в Газа”, предаде АФП.
Още: Най-важните новини за деня: 5 август 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 6 август 2025 г. (сряда)
В компанията на своя заместник Муса Абу Марзук и други високопоставени лица Мешаал пресече граничния пункт Рафах и целуна земята, след което се срещна с премиера на Ивицата Газа Исмаил Хания.
„Надявам се Бог да ме направи мъченик на палестинските земи в Ивицата Газа”, подчерта той пред репортери.
Очаква се визитата на Мешаал да продължи два дни. В събота се планира той да вземе участие в масов митинг в чест на 25-годишнината на „Хамас”.
Още: С военния самолет "Спартан": Превозиха по спешност двегодишно дете от Бургас до София
Още: Kaufland със специална брошура за семейно пазаруване
Лидерът на движението е роден през 1956 г. на Западния бряг на река Йордан, но неговото семейство напуска палестинските територии след Шестдневната война през 1967 г. От тогава Мешаал е живял в Кувейт, Йордания, Сирия и Катар.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Дъжд и гръмотевици в някои планински райони. Времето утре - 6 август 2025 г.
Още: Нови ограничения, нови глоби: В сила са промените в Закона за движение по пътищата
Ивицата Газа, която се контролира от „Хамас”, все още е отрязана от външния свят от израелската морска и сухопътна блокада, но през последните месеци палестинската територия бе посетена от делегации от Турция, Египет, Катар и от представители на Арабската лига.
Редактор: Десислава Ушатова