Редакционният екип ви представя най-важните новини за изминалия ден, 19 юли.
АСЕН ВАСИЛЕВ: ИМА ОГРОМЕН НАТИСК КМЕТОВЕТЕ НА ПП ДА СМЕНЯТ БОЯТА (ВИДЕО)
Навсякъде, където имаме кметове и общински съветници, върви натиск да си сменят боята. Това заяви председателят на партия "Продължаваме промяната" (ПП) Асен Василев пред БНР. По думите му има "силен натиск по овладяване". "Общинската програма е жестоко опорочена, а пари се дават само на онези, които са се снимали под герба с Пеевски", обвини още управляващите председателят на ПП.
КОЙ ПРИТИСКА СВИДЕТЕЛИ ПО ДЕЛОТО "БЛАГОМИР КОЦЕВ": КМЕТЪТ НА БЛАГОЕВГРАД С ВЪПРОСИ
В момента в обществото няма съмнение, че "Продължаваме промяната" е цел на атаката на КПК. Единствените лидери на политически партии, които са обвинени са Божидар Божанов, Кирил Петков, Лена Бориславова. Това, което се е случило във Варна е кой притиска свидетели по делото "Благомир Коцев". Това заяви кметът на Благоевград Методи Байкушев пред БНТ.
Има ли спекулации за предварителна договорка между фирмите?
Фактът, че две фирми, подали оферти в обществената поръчка с предмет „Приготвяне и доставка на готова храна ежедневно за нуждите на социалните услуги за деца и пълнолетни лица, нуждаещи се от специфичен режим на хранене“, не предполага договорка между тях. Това съобщи изпълняващият функциите кмет на Община Варна Павел Попов в прессъобщение разпратено до медиите. Той подчерта, че направените редица коментари и внушения в публичното пространство изискват корекция и уточнение.
КЗК VS НСИ ЗА ЦЕНИТЕ НА ХРАНИТЕ И МАГАЗИНИТЕ: ГОВОРИ РОСЕН КАРАДИМОВ
"КЗК поиска информация за търговските вериги от НСИ. Получихме отказ да ни предоставят информация, която е мотивирана законово, но е типичен пример как две държавни институции не могат да комуникират и къде се получава засечката. С Комисията за защита на потребителите и с НАП имаме чудесна комуникация и работа и то се вижда". Това заяви председателят на Комисията за защита на конкурецията (КЗК) Росен Карадимов пред БНТ.
BILD: КИТАЙ И РУСИЯ ГОТВЯТ ДВОЕН УДАР. КОЛКО ВРЕМЕ ОСТАВА ДО ГЛОБАЛНИЯ КОНФЛИКТ?
САЩ и техните европейски съюзници вероятно имат година и половина за подготовката за пълномащабен военен конфликт с Китай и Русия. Двете диктатури може би ще нанесат координиран удар през 2027 г., пише германското издание Bild, като се позовава на Алексус Гринкевич, лидер на Съюзническото въздушно командване на НАТО. Според него, ако Си Дзипин реши да нападне Тайван, то вероятно ще съгласува действията си с руския диктатор Владимир Путин (който се издирва от Международния наказателен съд в Хага за системно отвличане на украински деца), а това ще отвори вратите към военен конфликт от глобален мащаб.
Руската федерация за пореден път опита да омаловажи ефекта на европейските санкции, но не успя да заглуши някои ключови висши служители, които предупредиха за тежкото състояние на икономиката и за потенциални сериозни последици. Вчера, 18 юли, Европейският съюз прие 18-ия пакет от наказателни мерки срещу Москва заради агресивната ѝ инвазия в Украйна, като акцентът беше сваленият таван на цената на руския петрол за световните пазари - от 60 долара за барел той падна на 47,6 долара, което е удар по основната машина, финансираща войната на диктатора Владимир Путин.
По-рано този месец Русия изненада света, като официално призна правителството на талибаните в Афганистан. Ходът отразява по-скоро пресметната геополитическа стратегия, отколкото идеологическа подкрепа, пише The National Interest. Чрез взаимодействието си с талибаните, Москва се стреми да защити и укрепи интересите си в Централна и Южна Азия, да се противопостави на западното влияние и да внесе баланс в регион, отдавна измъчван от екстремизъм и нестабилност.