"Напускането на държавния глава на клетвата на Венета Марковска е без прецедент в най-новата ни история." Това каза Георги Първанов, президент на Република България от 2002 до 2012 г., в предаването „Здравей, България” на Нова телевизия.
Още: Kaufland открива най-новия си магазин в София с детско шоу на колела
Още: С цел да се отпуши трафика: Без аварийна лента на част от АМ "Тракия"
Едва ли и в европейската история има подобен случай, каза той.
"Самата номинация на г-жа Марковска очевидно беше спорна. С времето тя се натовари със скандали – в това число и в международен план. Очевидно тази кандидатура трябваше да бъде изтеглена по един много по-елегантен начин.
Това, което стана с участието на президента, е обществено оправдание – такива бяха очакванията. Това беше направено с цената на нарушаване на Конституцията и законите. Държавният глава няма право на вето по отношение на подобен род действия. Ветото се затваря по отношение на законите," каза Първанов.
Още: "Започва жестокия грил": Проф. Рачев с огнена прогноза за времето
Още: Опасни горещини: Жълт код за високи температури в 18 области
Държавният глава има своя квота, парламентът също, тук не става въпрос за споделена отговорност. Държавният глава беше вкаран в една схема, която ако се повтаря, ако този прецедент се развие в бъдеще, би могла да накърни сериозно авторитета не само на Конституционния съд, но и на всички институции в България, каза Първанов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Редактор: Евгения Гигова