С 40 милиона лева се увеличават средствата за целеви помощи за отопление. Това обяви социалният министър Бисер Петков по време на парламентарния контрол в отговор на питане относно социалната политика за компенсиране повишаване цените на хляба и стоките от първа необходимост.
Още: Жега или прохлада? Времето през уикенда 23-24 август 2025 г.
Още: Смачкана кола на АМ "Тракия" - катастрофа затруднява движението
"Което представлява 50 процента от планирания им размер в бюджета за тази година, който е 80 милиона. Ще се компенсира увеличението на цените на енергоносителите и на останалите стоки по веригата, включително и стоките от първа необходимост", заяви още той.
От 2019 година предстои увеличение на пенсиите с 5,7 на сто от първи юли, поясни социалният министър.
"МТСП ще продължа да изпълнява своите ангажименти към социално слабите. Социалното подпомагане гарантира тяхната защита на база на наличните ресурси, залагаме на устойчиви мерки: съвършенства се нормативната уредба на социалното подпомагане, увеличава се гарантираният минимален доход, разшири се обхватът на подпомагане и се увеличи размерът на помощта", каза Петков.
Още: Семеен уикенд: Във военноисторическия музей показват оригинални вещи на Васил Левски
Още: Ще замръзнем ли? Проф. Георги Рачев заговори за понижаване на температурите
По време на парламентарния контрол щефът на социалната комисия Хасан Адемов разкритикува управляващите за решението да увеличат тавана на пенсиите от сегашните 910 лв. на 1200 лв. от 1 юли догодина, вместо да го премахнат изобщо. По думите му посланието от това решение е, че политическите аргументи надделяват над експертните.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Протест в три града заради блъснатите майка и дете с АТВ в Слънчев бряг