Проектът за подробен устройствен план на терена до „Синия лъв“ на улица „Иван Вазов“ от 2017 г. до момента е връщан три пъти с указания за промени от направление „Архитектура и градоустройство“ на Столична община, заяви председателят на градския парламент Георги Георгиев.
Още: Стартира процедурата за бъдещето на Борисовата градина и Ловния парк
Още: Ден без автомобили: Затварят центъра на София за коли на 22 септември
Той поискал от главния архитект арх. Здравков да отложи разглеждането на проекта за ПУП в имота на „А-ТРЕЙД-3000“ ЕООД в район „Средец“ от Специализирания експертен съвет, докато инвеститорът не представи в комисията по екология на Столичния общински съвет ново изследване с максимално запазване на съществуващите дървета в имота.
Той припомня, че през юли 2021 г. Министерство на културата е съгласувало проекта за Подробен устройствен план на имота, който включва строителство на 6-етажна офисна сграда.
Още: До края на годината отварят парк “Врана“, но ако всичко е нормално
Още: След одити: Столична община не е открила незаконни действия на обвинения зам.-кмет Никола Барбутов
След направени промени в проекта през декември 2022 г. кметът на район „Средец“ също изпратил писмо до направление „Архитектура и градоустройство“ на Столична община, в което заявява, че не възразява срещу приемането на проект за ПУП.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За Деня на София: Удостоиха общественици и спортисти с почетни звания
Още: "София е прекрасен град, но заслужава повече": Бонев за празника на столицата
Проектът предвижда под бъдещата мултифункционална офис сграда да се построи и подземен паркинг на 3 етажа.
В градината обаче има множество дървета, които предстои да бъдат изсечени.
Още: Терзиев пред СОС: Ценностите са в основата на доброто общество
Още: София празнува с над 50 специални събития
Имотът с площ от 567 квадратни метра е притежание на "А-Трейд 3000". Тя е еднолична собсвеност на „Нелсен Чистота“, респективно на „Титан Интернешанъл Холдинг“ ЕАД. Притежатели на акциите в „Титан“ са Димитър и Михаела Борисови, Румяна и Иво Иванови.
Справка в имотния регистър сочи, че съседният имот с площ от 1555 кв. метра, точно до този, за който е реакцията на шефа на столичния парламент, е на „Краси-С“ ЕООД – фирма също в структурата на холдинга „Титан“.