Почти 2 милиона и половина лева е стойността на договора за основен ремонт на жп надлеза към предприятието „Арсенал“ в Казанлък. 1,2 милиона лева от средствата са отпуснати от Министерския съвет, а останалите средства са осигурени целево от Агенция „Пътна инфраструктура“.
Още: Зам.-кмет на Стара Загора: Международният младежки център е символ на младежката енергия
Още: Стара Загора посреща отново Фестивала на виното и културното наследство
Цялостното конструктивно укрепване и ремонта на съоръжението ще бъде извършено от „Гарант 90 и Сие - Стоян Цонев“. „Ремонтните дейности трябва да приключат за шест месеца от реалното начало на строителните дейности, като през това време съоръжението ще бъде затворено за преминаване. Трафикът ще бъде пренасочен по обходни маршрути“, уточни кметът на Казанлък Галина Стоянова. Заради сложността на работата по съоръжението, строено през 70-те години на миналия век, ще се наложи процес на съгласуване на работата преди началото на ремонтните дейности.
Според кмета Стоянова предстои съгласуване с Националната компания „Железопътна инфраструктура“, тъй като надлезът минава над жп линията София - Бургас,както и с фирмата, която извършва обществения транспорт в общината. За влаковете ще се съгласуват времеви прозорци, през които строителната фирма няма да работи, а за автобусния транспорт ще се направят нови обходни маршрути за населените места на север и на юг от града.
Съгласуване ще се направи и с големите предприятия в региона, като "Арсенал" и "М+С - Хидравлик", които използват този транспортния възел и с потенциален изпълнител за премахване на тролейбусните стълбове, които са част от конструкцията на надлеза. "Те са собственост на частния превозвач и трябва да бъдат премахнати с негово разрешение. Всички тези организации ще отнемат време, но ще се придържаме към договорните условия и сроковете, които имаме в тях“, уточни Галина Стоянова.
Още: Тракийски университет - Стара Загора откри академичната 2025/2026 г.
Още: Кметът на Стара Загора: Градът е наш, да го чистим и пазим!
За време на същинския ремонт надлезът ще е изцяло затворен и няма да може да се преминава по и над него дори пеша.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вкусен празник по варене на лютеница предстои в старозагорско село
Докато не се направят тези съгласувани, не може да се каже с кога точно ще започне работата по проекта.
Сложността на дейностите е наложила три процедури по Закона за обществените поръчки, за да се намери изпълнител, който е способен да се справи с тях. „Тъй като става въпрос за ремонт, а не за изграждане на ново строителство, може по време на строителния процес и след премахване на пътната настилка и отваряне на фугите да се наложат допълнителни дейности, които ще бъдат съфинансирани от община Казанлък като непредвидени разходи и дейности“, допълни заместник-кметът Даниела Коева.
Ще се подменят тротоарни конзоли и пътна настилка, ще се премахнат всякакви повреди по горно и долно строене и ще се подменят лагерите на съоръжението.
Още: Тракийски университет в Стара Загора открива факултет по дигитални и зелени технологии
Още: Ето каква е програмата за старозагорския фолклорен фестивал "Богородична стъпка" 2025
Обследването и проектът за ремонта са направени от фирма „Път Проект“ ЕООД, надзорът е поверен на варненската фирма „Дионисий“, а инвеститорският контрол е възложен на „Любенов Консулт“. Гаранционният срок на обекта е 8 години.