Полша защити световната си титла след категорична победа срещу Бразилия

2187
Снимка: FIVB.org

Отборът на Полша защити по категоричен начин световната си титла. "Дружина полска" победи с 3:0 (28:26, 25:20, 25:23) Бразилия на финала на Световното първенство по волейболи не остави никакви колебания кой е по-добрият отбор. Това бе повторение на финала от 2014 година, тогава Полша победи с 3:1 гейма. Бразилия пък остава с три титли - 2002г., 2006г. и 2010г. Блокадата бе мястото, където имаше най-голяма разлика между двата тима - 10 за Полша срещу само 4 за бразилците.

Първият гейм започна равностойно, но впоследствие, "Селесао" поведе с 5:3 след добра атака. Това обаче не смути поляците и обърнаха резултата  до 8:6 след силен ас на Курек. Втората техническа пауза пък дойде при 16:13 за "Дружина полска", а не след дълго резултатът набъбна до 20:16 след технично отиграване на Кубяк. Бразилия не се даде толкова лесно и заключителните минути бяха на гейма много интересни, като резултатът бе изравнен при 26:26. Полша взе гейма 28:26 след сервис в аут на Сааткамп и последвала блокада на Курек.

Теодор Салпаров: Ако бяхме в шестицата на световното, щеше да е подвиг

Ако бяхме отишли във финалната шестица си говорехме, че ще е равносилно на подвиг, на медал. Това заяви дългогодишният либеро на национ...

През втория гейм Полша стабилизира играта си още повече и успя да пази преднина през цялата част. При първото техническо прекъсване резултатът бе 8:4 за "Дружина полска". Бразилия намали изоставането си до 10:11, но поляците не позволиха на съперника си да стигне до нещо повече. Второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за поляците след блок-аут на Михал Кубяк. До края на частта превъзходството на Полша се затвърди и след пореден блок-аут на Кубяк затвори гейма на 25:20.

Третият гейм бе най-малко равностоен и вървеше към пълен разгром за Бразилия от самото начало. Още от самото начало "Дружина Полска" успя да си осигури солидна преднина, която задържа дълго време, но в края на гейма се пропукаха. След три поредни точки бразилците успяха да направят резултата 21:22, но сервис в мрежата отново даде две точки преднина на Полша. След атака в аут се стигна до първия мач-пойнт в срещата, който обаче бе спасен 22:24, вторият също бе отразен, но при третия "Селесао" нямаше никакъв шанс след нова мощна атака на Курек и Полша защити световната си тила.