Бившият министър-председател на Италия Матео Ренци победи в предварителните избори на управляващата Демократическа партия в Италия, които се проведоха в неделя, съобщиха тримата кандидати за партийно лидерство.
Още: Ще държим "лошите актьори" извън Украйна: Тръмп със знакови думи и F-16 (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: "Путин никога не изоставя приятелите си": Додик говори за война в Босна и Херцеговина
По-рано стана известно, че по предварителна информация Ренци би трябвало да има между 65 и 70% от гласовете. В първичните избори са участвали около 2 милиона привърженици на ДПы допълва БГНЕС.
Изборите в ДП дават място в челните редици на националната политическа сцена.
42-годишният Матео Ренци подаде оставка като премиер през декември, след като гражданите пренебрегнаха с огромно мнозинство референдум, поискан от него. В основата на исканото от Ренци бе усъвършенстването на италианската парламентарна система. След изборите през декември и изправен пред бунт на част от неговата лявоцентристка формация, Ренци се оттегли като лидер на партията през февруари с цел да си възвърне легитимността при бъдещо гласуване.
Още: "Най-мрачните моменти с рака са озарени от най-дълбокото състрадание"
Още: Китай преметна Русия с милиони за неработещи китайски антидрон пушки
В неделя той се състезаваше с други двама кандидати - министъра на правосъдието Андреа Орландо и Мишел Емилиано, който оглавява южния регион Пулия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Рубио отива на парада на Червения площад за Деня на победата: Руски пропагандисти бълнуват (ВИДЕО)
Още: Русия пак уби и рани цивилни в Украйна, отговорът: Дронове подпалиха Крим (ВИДЕО)
Според вътрешното допитване, проведено от партията по-рано този месец, Ренци би получил около 66%. Другите двама кандидати получиха съответно около 25% и 8%.
По време на единствения телевизионен дебат между тримата конкуренти, бившият премиер заяви, че ще направи "всичко, за да върне енергия, инерция и сила в страната" и се противопостави на "стагнацията, която блокира политическия и институционален живот" след референдума.
Междувременно Ренци не изключи възможността да състави съюз с дясноцентристкия лидер Силвио Берлускони.
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
Ренци повежда партията към парламентарните избори, насрочени за пролетта на 2018 г.