САЩ обвиниха иранец в заговор за убийството на Тръмп

08 ноември 2024, 21:02 часа • 4518 | прочитания

Съединените щати повдигнаха обвинения срещу мъж от ирански произход във връзка с предполагаем заговор, поръчан от елитния Корпус на стражите на иранската революция (КСИР) за убийството на новоизбрания президент Доналд Тръмп, предаде Ройтерс.

Още: Тръмп назначи водеща от Fox News на ключов пост в съдебната система

Още: Джей Ди Ванс: Войната Индия-Пакистан не е наша работа

Правосъдното министерство на САЩ публикува обвиненията, повдигнати във връзка с ирански заговор за убийството на новоизбрания президент Доналд Тръмп, организиран преди произведените тази седмица избори, съобщи Асошиейтед прес.

В обвинителния акт, внесен във Федералния съд в Манхатън, се твърди, че през септември тази година неназован представител на иранския Корпус на гвардейците на Ислямската революция е инструктирал лице на име Фарджад Шакери да изготви план за наблюдение и ликвидиране на Тръмп.

Според документа Шакери е бил уведомен, че ако не може да начертае подобен план, тогава Иран ще отложи убийството на републиканеца, за когото Ислямската република е очаквала, че ще загуби изборите и че след това ще има възможност да го ликвидира по-лесно.

Още: Доналд Тръмп: Заедно с европейците оставам ангажиран с мира между Русия и Украйна

Още: Тръмп: Очаквам с нетърпение да се срещна с Лъв XIV

Още: WSJ: Доналд Тръмп ще удари иранския петрол с тежки санкции

Шакери е заявил пред ФБР, че не е възнамерявал да предложи план за убийството на Тръмп в рамките на поставения му седемдневен срок, пише БТА.

Обвиненията в заговор бяха повдигнати само няколко дни след като Тръмп победи съперничката си от Демократическата партия Камала Харис на президентските избори. По думите на американски официални лица случаят отразява продължаващите усилия на Иран да атакува представители на правителството на САЩ на американска почва, включително и новоизбрания президент, отбелязва АП.

 

Още: Край на жестоката традиция: Мексико Сити забрани коридата след 500 години

Още: Путин е военнопрестъпник: Финансовият министър на САЩ го счита за такъв (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес