Заловиха най-голямата колумбийска подводница за наркотрафик

12 май 2023, 23:12 часа 26178 прочитания 0 коментара

Най-голямата колумбийска "наркоподводница", регистрирана някога - дълга около 30 метра и широка три метра - е била изведена от експлоатация в Тихия океан, като на борда ѝ са открити три тона кокаин, съобщиха военноморските сили на страната, съобщи АФП.

Още: Минерали за мир: Тръмп ще направи предложение до Путин за Аляска

Още: Франкенщайн зайчета с шипове по главата превземат САЩ: Никой не трябва да ги пипа (СНИМКИ)

Полупотопяемият плавателен съд е бил прехванат на път за Централна Америка - един от най-разпространените маршрути за контрабанда на наркотици към Съединените щати, които са най-големият потребител на колумбийски кокаин в света, предава БГНЕС.

Задържаният екипаж - на възраст 45, 54 и 63 години - са колумбийци и твърдят, че са били "принудени от организация за трафик на наркотици" да отведат подводницата до Централна Америка, се казва в изявление на военноморските сили.

За три десетилетия колумбийските военноморски сили са конфискували 228 такива натоварени с наркотици полупотопяеми плавателни съдове, които никога не са били напълно под водата, но се използват от трафикантите, за да не бъдат открити от бреговата охрана и други органи. Някои от тях са пътували за Съединените щати, а други са били прехванати в Атлантическия океан и са се насочвали към Европа.

Още: Заради неверни твърдения: Мелания Тръмп заплаши Байдън син с дело за над 1 млрд. долара

Още: Училищен автобус се преобърна в Тексас, има ранени

Това е най-голямата колумбийска подводница, пренасяща наркотици, изведена от експлоатация от службите от началото на водената статистика през 1993 г. Според военноморските сили на САЩ конфискацията представлява удар в размер на около 103 млн. долара за търговията с наркотици.

Законът в Колумбия, най-големият производител на кокаин в света, наказва използването, конструирането, продажбата, притежаването или транспортирането на полупотопяема подводница с до 14 години затвор. През 2021 г. отглеждането на растението кока - от което се извлича кокаин - се простира на 204 000 хектара в Колумбия по данни на ООН.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес