Бившият министър на отбраната на Казахстан получи 12-годишна присъда заради размириците

09 март 2023, 17:13 часа 1485 прочитания

Съд в Казахстан осъди бивш министър на отбраната на 12 години затвор заради начина, по който се е справил със смъртоносните бунтове през 2022 г.

Още: Няма нищо по-опасно от това да оставиш един лъв ранен: Свършила ли е войната между Иран и Израел

Още: Европейското разузнаване: Обогатеният ирански уран остава непокътнат след ударите на САЩ

Мурат Бектанов беше министър на отбраната, когато през януари миналата година избухнаха общонационални протести срещу цените на горивата. Те бяха брутално потушени, в резултат на което, според официалната статистика, загинаха 238 души.

Бектанов беше арестуван през февруари 2022 г. и разследван за предполагаемо неизпълнение на служебните си задължения по време на най-тежкото насилие в историята на бившата съветска република.

ОЩЕ: Заплаха: Казахстанска медия получи кутия с месо и снимка на децата на главния редактор

Още: Ловци обградиха летището: Мечка спря полетите (ВИДЕО)

Още: Северна Корея завърши чисто нов плажен курорт специално за руските туристи (ВИДЕО)

Информационна агенция Казинформ съобщи, че през февруари военен съд е осъдил Бектанов за злоупотреба с власт в бойна ситуация.

През януари генералният прокурор е обвинил Бектанов, че не е направил достатъчно, за да защити Алмати - най-големия град в страната, нейния икономически център и епицентър на насилието. "Той е издал няколко незаконни заповеди, включително е отказал да разположи войници за защита на правителствените сгради", цитира Казинформ думите на генералния прокурор. "Това доведе до убийства на хора от престъпници и до разграбване и опожаряване на градове", продължава прокурорът.

Бектанов ще изтърпи присъдата си в затвор с максимална сигурност. От делото, което е засекретено, бяха изнесени малко подробности.

ОЩЕ: Руските сили започват изтеглянето си от Казахстан

Още: Али Хаменей: "Иран победи, шамароса Америка и нокаутира Израел"

Още: 12 дни война: Цената за Израел и Иран

По време на размириците президентът Касъм-Жомарт Токаев нареди на силите за сигурност да "стрелят на месо" срещу демонстрантите и поиска от Москва да изпрати войски, които да помогнат за потушаването на размириците.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес