От Ивицата Газа към Ливан: Ще пламне ли конфликтът в следваща територия на картата на Близкия изток

28 декември 2023, 21:55 часа 5069 прочитания 0 коментара

Военната операция на Израел в ивицата Газа продължава. В същото време от представители на властта в Израел вече се чуват и заплахи за ливанската ислямистка организация Хизбула, която е подкрепена от Иран.

Още: Военната индустрия на САЩ под заплаха: Китай ограничи доставките на критични минерали без които производството ще спре

Още: Епидемия от опасен вирус в Китай - на помощ идват комари

Бени Ганц, който е част от военновременното правителство на Израел, сформирано след началото на войната в ивицата Газа, заяви, че “ситуацията на северната граница изисква промяна”, пише американският “Ню Йорк Таймс”. По думите на Ганц “времето за дипломатически решения изтича” и ако Ливан не предприеме стъпки, за да отблъсне Хизбула от границата с Израел, израелските отбранителни сили ще го направят.

"Насрала е следващият"

Още: ООН: Населението на Газа се бори с катастрофален глад

Още: "След войната с Израел": Иран създава нов съвет за отбрана

Още: Китай и Русия започват съвместни вoенни учения в Японско море

Във връзка със сблъсъците между Хизбула и израелските войски на северната граница с Ливан министърът на външните работи на Израел Ели Коен също отправи остра заплаха - този път към лидера на Хизбула Хасан Насрала, пише АРД. Настрала "трябва да разбере, че той е следващият", заяви Коен по време на посещение в граничния район. Хизбула трябва да спазва споразумението за прекратяване на огъня, сключено с посредничеството на ООН през 2006 г., което задължава милицията да се изтегли от граничния район, предупреди Коен. Израел ще се постарае да работи за дипломатическо решение, но "ако това не проработи, всички варианти са на масата”.

В последните дни най-малко 11 души бяха ранени при нападение на Хизбула в Северен Израел. От началото на войната в Газа след нападението, извършено от Хамас и други екстремистки групировки в южната част на Израел на 7 октомври, се увеличават сблъсъците между Хизбула и израелските военни по северната граница на Израел с Ливан.

Още: Хамас: Няма да се разоръжим без независима палестинска държава

Още: Германия заплашва Израел със санкции заради Газа

Заплаха от по-мащабна война?

Заплахата от по-мащабна война занимава САЩ и техните съюзници от началото на конфликта в Газа и става все по-сериозна, тъй като три подкрепяни от Иран групировки - Хамас, Хизбула и хутите в Йемен - извършват нападения срещу Израел, както и срещу търговски кораби в Червено море. Тази загриженост накара Съединените щати да изпратят два самолетоносача в Източното Средиземноморие още в първите седмици след нападението на Хамас срещу Израел.

Още: Япония регистрира най-горещия юли в историята си

Още: "Хамас" показа израелски заложник, държан в Газа (СНИМКИ)

Още: Арабист очаква изборите в САЩ да предопределят войната в Израел

Израел е подложен на натиск от страна на европейските правителства и ООН да постигне споразумение за незабавно прекратяване на огъня в Газа, обяснява "Ню Йорк Таймс". Но тъй като Хамас и Израел публично поставят привидно неприемливи условия, дипломатите заявиха, че изглежда, че споразумението за трайно примирие остава невъзможно за момента.

 

Източник: Дойче веле

Израелският министър на отбраната с намек: Израел е предприел ответни действия в Ирак, Йемен и Иран (СНИМКИ)

Нетаняху: Ще засилим боевете през следващите седмици

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес