В рамките на няколко месеца, Северна Корея е изградила няколко десетки бетонни платформи, от които е възможно да изстрелят междуконтинентални ракети от мобилни инсталации, предава РИА Новости, цитирана от "Фокус".
Още: Как изглежда победата за Зеленски, Путин и Тръмп? Сценариите от доц. Искрен Иванов (ВИДЕО)
Още: Турция започва строителството на нов 285-метров самолетоносач
Според информацията платформите с ширина до няколко десетки метра са проектирани да променят точките на изстрелване на ракетите, което затруднява предварителното определяне на тяхното местоположение.
Силите за отбрана и флота на Япония по-рано разположиха военни кораби с многофункционалната бойна система "Аегис" недалеч от бреговете на Северна Корея във връзка с "военните провокоации" на Пхенян.
Северна Корея проведе серия тестове на ракетни системи за заплов огън по-рано. На фона на липсата на напредък в преговорите между САЩ и Северна Корея има опасения, че Пхенян ще се върне към тестовете на междуконтиненталните ракети.
Още: Потопът продължава: Десетки хиляди са евакуирани в Пакистан
Още: Разрив: В Иран нарекоха съюза с Русия "безполезен", Москва помогнала на Израел в 12-дневната война
В нощта на 30 ноември Пхенян изпробва междуконтиненталната балистична ракета "Хвасон-15".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Германия няма да признае Палестина на предстоящото Общо събрание на ООН
Още: Семействата на заложниците пак блокираха Израел - искат от Нетаняху примирие с "Хамас"
Височината на полета й достигна 4475 км и тя достигна до дистанция от 950 километра. Полетът продължи 53 минути и ракетата падна в изключителната икономическа зона на Япония, на 250 километра от префектура Аомори. Тогава военни експерти от Япония и САЩ предположиха, че ракетата е в състояние да измине разстоянието от 13 хиляди километра и да стигне до Вашингтон.