Агенция "Фокус" е получила писмо, в което се съобщава, че тази нощ в Скопие около 30 души са нападнали паметника на сръбския крал Стефан Душан и са се опитали да го съборят.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Скопските граждани са били въоръжени с чукове, парчета релси и железни късове.
На паметника на сръбския крал са нанесени щети, но въпреки това недоволните не са успели да го съборят.
"След като никой не пое отговорността да признае доблестно, че той стои зад издигането и поставянето на паметник на сръбския крал, наш дълг е да го съборим, защото този паметник няма място в Скопие." - се казва още в писмото.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
В съобщението се казва също, че в социалните мрежи се организират недоволни от просръбската политика, провеждана от определени кръгове в Скопие.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
В края на вчерашния ден скопската община Център се дистанцира от поставянето на паметника и в специално свое изявление го обяви за незаконен. Общината съобщи, че за поставянето на паметника на сръбския владетел не е искано разрешение, нито е обявяван конкурс. Не известно името нито на скулптура, нито кой е заплатил разходите.
Според кметството паметникът трябва да бъде отстранен, а неговото поставяне цели отклоняване на вниманието от финансовите далавери, разкрити при реализацията на проекта "Скопие - 2014" .
Агенция"Фокус" припомня:
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Крал Стефан Душан или Крал Стефан Урош IV /1331-1355г/ е сръбски владетел, по времето на който Сърбия получава най-голямо териториално разширение, като включва в състава си земите на днешна Вардарска и част от Егейска Македония. През 1346 г., на Великден, тържествено е коронясан в Скопие за цар на сърби и гърци.
Снимка: Архив