Автоматичните трансмисии навлязоха в автомобилния свят, замествайки ръчните скорости в много автомобили. Принципите на тяхното действие обаче все още предизвикват спорове и недоразумения. Един от често задаваните въпроси е какви са последствията от едновременното натискане на педалите за газ и спирачка. Собственикът на сервизен център за ремонт на автоматични трансмисии разкрива как това се отразява на експлоатационния живот на автомобилните агрегати.
Ключовата функция на автоматичната трансмисия е способността да се движи бавно, без да се натиска педалът на газта. Просто свалете крака си от спирачката и колата ще започне да се движи напред по равна повърхност. Педалът на газта е необходим тук само за ускорение или каране нагоре по наклон. Оказва се, че в режим "D" (шофиране) спирачката играе основната роля за задържането на колата на място.
Въпреки че режимите "N" (неутрален) и "P" (паркиране) може да изглеждат сходни, предназначението им е различно. „Неутрално“ изключва двигателя и колелата, което е полезно например при теглене. А „Паркиране“ механично блокира задвижващите колела, предотвратявайки потеглянето, например по наклони.
Още: Трябва ли да се оставя автоматика на ръчна спирачка
Ако селекторът е в положение "N" (неутрално) или "P" (паркиране), едновременното кратко натискане на газта и спирачката няма да причини повреда на автомобила. В тези режими въртящият момент не се предава на колелата и скоростната кутия остава изключена, като се избягват ненужни натоварвания.
В режим "D" (шофиране) обаче последствията ще бъдат различни. Тъй като двигателят в този случай е свързан с колелата чрез автоматична скоростна кутия, едновременното натискане на двата педала води до ефект на „стартиране“ - рязко увеличение на оборотите, което се използва за мигновено ускорение от място. Въпреки че тази техника понякога се използва за бързо стартиране, твърде честото ѝ използване увеличава износването на трансмисията и може да доведе до нейната повреда.
Защо автоматичните скоростни кутии имат ръчен режим
Важно е да се вземе предвид, че много съвременни автоматични трансмисии имат защитни механизми, които блокират превключването, когато спирачката е натисната, за да се избегнат претоварвания.
Когато водачът едновременно натисне педалите на газта и спирачката по време на шофиране, в автомобила възниква конфликт на системи. Двигателят се опитва да завърти колелата, като увеличава скоростта, докато спирачната система активно се съпротивлява на това, създавайки противодействаща сила. В резултат на това се наблюдава повишено натоварване на трансмисионните елементи, които предават въртящия момент от двигателя към колелата.
Още: Проблем при паркиране, който много шофьори подценяват
Въпреки това, в редки и краткосрочни случаи на подобно въздействие, обикновено няма сериозни последици. Производителите са предвидили тази ситуация - съвременните автоматични трансмисии са оборудвани със специална защита, която омекотява натоварването на преобразувателя на въртящ момент и други критични компоненти. Следователно, водачът не е нужно да се тревожи или да предприема никакви мерки - електронните системи и механичните компоненти на автомобила самостоятелно компенсират получените претоварвания.