Най-добрият режим за всеки автомобил е движението, така че очакваният дълъг престой няма да създаде проблеми само в случай на правилно съхранение. В останалите случаи ще трябва да се справите с последствията, някои от които могат да бъдат изключително неприятни. Опитен шофьор ще може да ги реши сам, но начинаещ ще се нуждае от помощ. Ето кои са най-популярните заболявания на дългия престой, така че първата работна сутрин след това никога повече да не започва с проблеми.
Изтощен акумулатор
Най-големият, вероятно и най-често срещаният проблем след дълъг престой е с акумулатора, която се разрежда. Вратата все още се отваря чрез натискане на бутона на ключодържателя, но вече няма достатъчно сила за стартиране на двигателя. Тук всичко е просто - всеки употребяван автомобил има тенденция да консумира електричество от батерията дори по време на престой.
Още: Седем "вечни" части, чието износване може да убие колата
Въпросът, разбира се, е в текущите течове, които са трудни за намиране и още по-трудни за отстраняване. Следователно проблемът обикновено се пренебрегва и работещият генератор успешно се справя с последствията по време на ежедневна работа. Ето защо, между другото, добър новогодишен подарък за всеки шофьор е компактен "стартер", известен още като бустер, или помощна батерия, която е евтина, но може да запали кола няколко пъти подред с акумулатор, който напълно е "умрял".
Спукана гума
Втората най-популярна причина за проблеми са колелата. Те са склонни да се спускат дори без видима причина. Микропукнатина в диска, малка и почти незабележима дупка в колелото, стара гума, която не прилепва напълно към диска, стари колела, които отдавна са загубили геометрията си - може да има милион причини, но резултатът винаги е един и същ - колата "лежи" на асфалта. А резервната гума е не само лятна, но и с различен размер.
Най-често шофьорите, които имат два комплекта колела според сезона - лятото и зимата, се сблъскват с такъв проблем. Те самостоятелно извършват монтаж на гуми в гаража, така че сглобяването и демонтажът са рядкост. Как да избегнем? Сваляйте колелата по-често, редовно следете състоянието на гумите и джантите, а също така не забравяйте, че гумата, подобно на джантите, не издържа вечно. Първата се нуждае от редовна подмяна, поне веднъж на пет години, а втората се нуждае от поне ремонт. Редовните проблеми с налягането твърде често се причиняват от ръжда и котлен камък по диска. Този, който се намира под гумата.
Изтичане на масло
Намерете локва масло след празен ход под колата. Тук обаче всичко е просто - определете причината за "теча", изравнете го и компенсирате загубата на двигателя.
Още: Защитната мрежа на решетката може да бъде проблем
Откъде тече? Може да е от пробката за източване, маслени уплътнения, уплътнения или от сензори. Под болта в картера, който затваря канализацията, между другото, трябва да има медна шайба за еднократна употреба, която трябва да се сменя при всяка поддръжка. А резбата на картера има тенденция да прокапва, което води до забележимо разхлабване на болта. Между другото, самият картер се износва с годините - на много модели беше от желязо, така че ръждата лесно можеше да си свърши работата.
Удари, шумове, детонация
Първото стартиране на двигателя след празен ход винаги е източник на песимизъм, тъй като смазването в картера, докато се разпръсне, ще трака. Части, които са корозирали и застояли лагери на ремъците, разхлабени крепежни елементи в двигателното отделение и много други също ще добавят шум. Същите хидравлични повдигачи могат да "изсъхнат" и да започнат да чукат след две седмици - отнема време, за да се напълнят отново и да работят правилно.
Правилното, или по-скоро единственото правилно решение в тази ситуация би било да проверите датата на бъдеща поддръжка, както и да слушате внимателно, да разберете кога и какви звуци ще изчезнат. Повечето, разбира се, ще преминат, докато се затопля, но ако останат едно или две "почуквания", трябва да се консултирате със специалист. В крайна сметка добрият звук определено ще се покаже.
Външни звуци от окачването
Първите метри след престой също са вид тест. Първо, по време на поредица от застудявания, ледени дъждове и снеговалежи, валежите се придържаха към същите колела, които от своя страна ще реагират с истински рев в движение.
Окачването също има тенденция да се влошава, простото има лош ефект върху лагерите на колелата, мокрият сняг замръзва и се превръща в лед, добавяйки към безпокойството на собственика на автомобила. Топъл паркинг, цялостно измиване или просто дълго задръстване най-често решават проблема. Е, ако симптомите продължават на втория или третия ден, време е да откриете причината за дискомфорта със собствените си очи. По правило той е много прост и ясно видим с просто око. Просто трябва да знаете къде да търсите.
Черен дим от ауспуха
От детството ни учеха, че черният дим от изпускателната тръба е бедствие. Маслото изгаря в камерата - така че трябва да подредите двигателя. Точно така. Въпросът, както винаги, е в малките неща: защо смазката се озова там, където не трябва да бъде? Тук отново трябва да оставите двигателя да работи. Напълно възможно е и се е случвало повече от веднъж след няколкостотин километра двигателят с вътрешно горене да работи нормално.
Още: Как лесно сами да диагностицирате автомобилен двигател
Колата не обича да стои и седмиците престой, особено в нашата променлива зима, могат бързо да доведат до проблеми. И няма значение дали колата е нова или стара, всяка може за има проблеми. Друго нещо е, че неприятностите могат да бъдат временни, преминаващи в първия ден на пълна работа, а има и такива, че не можете да направите без участието на специалист.