Volkswagen Group се фокусира върху разработването на нов достъпен електрически автомобил от начално ниво, като неговото основно предимство ще бъде ниската му цена, съобщават автомобилни издания.
Още: Авариен режим на колата – какво трябва да знаем за него?
Още: Завиден автопарк: Естония ще продава коли, изоставени на руската граница
Германският автомобилен производител ще се стреми да рационализира разходите чрез споделяне на платформата - базовият хечбек и неговите потенциални братовчеди от Cupra и Skoda, ще бъдат изградени на специално проектирана архитектура. И парите, похарчени за нея ще бъдат разделени между трите компании.
Вече е известно, че бъдещият VW ID.2 ще сподели своята платформа с Cupra Raval и малък кросоувър Skoda, като производство и на трите електромобила ще започна през 2025 г. в завода на SEAT в Марторел близо до Барселона. Цената на тези модели ще бъде около 25 000 евро.
Германците обаче готвят и по-евтин електромобил, който ще струва под 20 000 евро. Според финансовия директор на Volkswagen Group - Арно Антлиц, компанията може да постигне подобна цена, като използва по-достъпни технологии за батериите и по-евтини производствени методи.
Още: Какви рискове крие дългият престой дори на нов автомобил
Още: Защо трябва да държите лимон в колата през септември-октомври
Антлиц допълни, че производствената версия на ID.2all ще получи единични батерийни клетки от новия завод на PowerCo в Испания. Заводът се изгражда в Сагунто, близо до Валенсия, като трябва да започне работа през 2026 г. Това е много важен проект за VW Group, тъй като ще му позволи сам да произвежда батерии така да не зависи от външни доставчици.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Защо колата дава на контакт, но не пали?
Още: Драстично: Най-известната руска автомобилна компания намалява работата