Главен инспектор в МВР: 15% е ръстът на мъжете, жертви на домашно насилие

26 ноември 2024, 08:47 часа 960 прочитания 0 коментара

15% е ръстът на мъжете, жертви на домашно насилие. Това казав сутрешния блок на БНТ гл. инспектор Зорница Шуманова, началник на сектор "Домашно насилие" в ГДНП.

Още: Пожар затвори пътя София - Варна

Още: След катастрофа в Шуменско: 25-годишен мотоциклетист е в тежко състояние

"Последно време директно ме търсят за помощ в главната дирекция мъже. Наистина с тях се работи доста трудно, защото мъжете изпитват срам да говорят за всичко, което им се е случило", каза Шуманова.


Тя обясни, че при мъжете става въпрос за вербално насилие. "Мъжете са заплашвани, че ще им се вземат децата", обясни Шуманова. ОЩЕ: Ръст на заповедите за защита от домашно насилие през 2024 г.

Ръст на домашното насилие като цяло

Шуманова определи като стресиращ ръстът на домашното насилие в България.

Още: Патрулка се удари челно в друг автомобил на пътя Плевен - Долни Дъбник

Още: Пожар край язовир "Мътница" във Врачанско

"За първите 10 месеца на година 4320 са заповедите за защита, които са издадени от районните съдилища спрямо 3631 за същия период на 2023 г. Това 18% увеличение", отчете тя. 

По думите й най-голямо увеличение има на заповеди в София град. 

"Прави впечатление че тази година Добрич и Шумен бележат ръст с 55%, което е наистина много. Габрово също -47%- Кърджали ми направи впечатление,че имат изключително намаляване от 51%", отчете още Шуманова. ОЩЕ: Фон дер Лайен спомена Дебора по повод Международния ден срещу насилието над жени

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес