Върховният административен съд (ВАС) окончателно отхвърли жалбата на Явор Бахаров и Кристиан Николов срещу редица текстове в Наредбата за установяване на алкохол и наркотици в кръвта.
Още: Борба с корупцията ли? Инспектор от НАП с условна присъда за подкуп от 15 хил. лева
Още: Оставиха в ареста Красимир Георгиев, обвинен за малтретиране и убийства на животни
Бахаров и Николов, заедно със С. Илиев обжалват редица текстове от самата наредба. Бахаров вече има условна присъда за шофиране под въздействието на алкохол и наркотици, а Николов е с непотвърдена окончателно присъда от 9 години затвор за смъртта на телевизионния водещ и журналист Милен Цветков.
Най-общо казано Бахаров и Николов жалеха пред съда, че в наредбата има дискриминация - за алкохола е предвидена допустима концентрация, а за наркотиците не е. Освен това, що се отнася до наркотичните вещества, не се вземало предвид как влияят на човек различните видове.
И на последна инстанция ВАС поддържа позицията си, която беше факт и на по-долни инстанции. Делото е № 5388 от 2022 г. Интересен факт е, че защитата на Николов опита да преобърне делото с мотив, че на по-долна инстанция съдът не е изложил защо приема или отхвърля доводите в жалбата. Освен това, Николов обжалва де факто и съдебното решение за жалбата на Бахаров (и на С. Илиев) т.е. за някои от всички обжалвани текстове, но съдът счита, че той няма правен интерес да го прави.
Още: Облепен с лика на ген. Луков: Оскверниха еврейски паметник
Още: Крадецът на бус със стока вече е обвиняем
За капак Бахаров беше задържан заради притежание на марихуана буквално преди три дни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Вниманието е най-добрият пожарогасител": 330 от пожарите са заради палежи
Още: "Не е само една фирмата, продавала оръжие на Русия": Говори Огнян Стефанов
Адвокатът на Явор Бахаров: Той се промени, вече не пие алкохол