Богданов: Основните ни усилия са насочени към намаляване на инфлацията

23 януари 2024, 19:40 часа 1581 прочитания 0 коментара

Запазва се оптимизма за развитието на българската икономика както през 2023 г., така и през тази година. Ръстът на Брутния вътрешен продукт ще надскочи този от м.г., който е около 1,8% и очакваме той да надвиши 2% и да се доближи до 3%, но това зависи от световната динамика. Това заяви пред БНТ министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов.

Още: Под знака на САЩ: Първа истинска стъпка за изграждане на нови реактори в АЕЦ Козлодуй

Още: Замразяване или падане на цените: "Пиянството на един народ" в 21 век

Още: Министерство на икономиката и АКФ ще се борят заедно със злоупотребите

Очакваме положителен ръст на българската икономика и положителен ръст на инвестициите - нещо, което видяхме и през 2023 г. - отчетохме рекордни нива през последните 12-15 години., над 7 млрд. лева преки чуждестранни инвестиции за 11-те месеца на м.г., обясни Богданов.

България в еврозоната

По отношение на влизането на България в еврозоната през 2025 г., министърът каза, че трябва да продължим да се борим с високите инфлационни нива от миналата година и уточни. "Видяхме, че инфлацията намалява. В момента сме на нива под 5%. това трябва да продължи и е един от основните критерий и остава единственият, който България не би изпълнила към момента. Основните ни усилия ще бъдат насочени натам. Целта е януари 2025 г., но ние трябва да се фокусираме и върху самия процес и да изпълним всички ангажименти, които са необходими", каза още министърът.

Още: Петролът и цените му дотук се подиграват със заканите на Тръмп за нови мита и вторични санкции

Още: Държавните магазини на Пеевски - капка в морето или "тефтери на вересията": Анализ

Още: Увеличението на чуждите инвестиции е рекордно, похвали се икономическият министър

Богдан Богданов изрази надежда, че много скоро страната ни трябва да излезе от негативния списък за пране на пари. Той добави още, че миналата седмица Държавната консолидационна компания е погасила своя кредит от над 126 млн. лева към Българската банка за развитие и в момента няма лихви, които да текат и няма държавни дружества, които са били заложени като обезпечение за този кредит.

Още: Руски петрол: Тръмп загатна за още удари срещу партньори на Путин (ВИДЕО)

Още: Тръмп готов да удари с високи мита и компютърните чипове (ВИДЕО)

Още: Експерти скептични за влизането ни в еврозоната, няма да покрием критерия за инфлация

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес