"Булгаргаз" се хвали с конкурс за Чирен - за газ, който да не е руски

21 март 2019, 11:33 часа 2565 прочитания 0 коментара

За пръв път в своята история "Булгаргаз" обявява конкурс за доставчик на природен газ, който не е от Русия. Става въпрос за поръчка за нагнетяване на хранилището в Чирен. Това съобщи изпълнителният директор на компанията Николай Павлов, предаде БГНЕС.

Още: Кая Калас разкри детайли за новите санкции срещу Русия и съгласувани ли са със САЩ

Още: Нидерландия възобновява субсидиите за вятърни паркове

"Обявихме на 15 март търг. Това е първата процедура, която "Булгаргаз" обявява за покупка на природен газ извън Русия. Там има ясно разписани критерии и изисквания към участниците. Всички са поканени да предоставят своята оферта", заяви Павлов.

Според него това е "нещо ново и важно, което ще бъде в интерес на българските потребители". Що се касае до виртуалната точка на доставка количествата са приблизително 144 млн. куб. м. и те са изцяло съобразени с възможностите за съхранение в Чирен.

На въпрос защо "Булгаргаз" пуска този търг точно сега, Павлов отговори, че в момента са налице условия за покупка на „синьо гориво“ на по-ниска цена. Той уточни, че към момента възможностите за доставката на този природен газ сочат Румъния или Гърция.

Още: Инфлацията се стабилизира в ЕС и еврозоната, но не и в България

Още: Неочакван обрат в цената на петрола на фона на опасения за доставките от Русия

На днешното заседание на КЕВР държавното дружество официално поиска "синьото гориво" да поскъпне с 0,8% от 1 април тази година. Най-вероятно комисията ще удовлетвори желанието му. Поскъпването не предполага повишаване на цената на парното и електроенергията, увери председателят на КЕВР Иван Иванов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес