Нидерландия разби онлайн услуга за пране на милиони в криптовалути

22 май 2019, 19:46 часа • 2720 | прочитания

Нидерландски следователи съобщиха, че са разбили една от най-големите онлайн услуги за пране на криптовалути на стойност стотици милиони евро годишно.

Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)

Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)

Данъчните и федералните прокурори са конфискували шест сървъра в Нидерландия и Люксембург, изваждайки от мрежата услугата за виртуална валута Bestmixer.io, заяви криминалният филиал на нидерландската данъчна служба (FIOD).

Bestmixer.io е една от трите най-големи онлайн услуги за смесване, които се занимават с биткойни, биткойн кеш и Litecoins. Тя стартира преди година и досега е генерирала продажби от поне 200 милиона долара (25 000 биткойни).

Така наречените "крипто-смесителни услуги" се използват от престъпниците в Darknet, за да прикрият произхода на виртуалната валута", се казва в изявлението на FOID.

Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?

Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Услуги като Bestmixer.io се заплащат за "изпиране" на онлайн валута като Bitcoins за комисионна, изтривайки следи от произхода на парите, се казва в него.

"Хората използват услугата за смесване, очевидно за да засилят анонимността си. Нашите разследвания показват, че голяма част от валутата има криминален произход или местоназначение," казват от FIOD.

"Този миксер се подозира, че е използван за да прикрие криминални парични потоци и да пере пари".

Общо, пазарите на Darknet генерират около 800 милиона долара годишно.

Още: "Ди Велт": България преди еврото е в режим "бързо да изперем 80 милиарда пари под дюшеците"

Още: Снимал военно оборудване: Гърция задържа заподозрян в шпионаж в полза на Русия

Клиентите на Bestmixer.io са от цял свят "основно в САЩ, Германия и Холандия", заявиха от FIOD.

Разследването започва след доклад на американската фирма за киберсигурност McAfee. Досега не са извършвани арести.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес