В Херсон не е изключено да се наложи да се вземат трудни решения. Това каза новият командващ руските сили в Украйна генерал Сергей Суровикин в първото си публично изявление откакто на 8 октомври бе назначен на поста. Изказването му бе излъчено във вторник вечерта по телевизия "Россия 24", а мнозина се запитаха дали генералът вече подготвя руската общественост за предстоящото отстъпление на руснаците от Херсон.
Още: Украйна ще може да произвежда оръжия в Нидерландия
Още: "Не ми хрумва за конституционни промени": Мицкоски мечтае за ОМО "Илинден" в България
Meanwhile, Russian General Sergey “Armageddon” Surovikin sounds even more pessimistic, warning that “difficult decisions” lie ahead regarding the city of Kherson itself, as Ukraine’s counteroffensive nears. Future plans depend on “the emerging military-tactical situation.” pic.twitter.com/iL22DvEhB8
— Kevin Rothrock (@KevinRothrock) October 18, 2022
Действията на руските войски в Херсон ще зависят от военно-тактическата обстановка, която "и без това към днешния момент е доста трудна", призна Суровикин.
Още: Дронове са забелязани и в небето над Швеция (СНИМКА)
Още: Кая Калас отвърна на Тръмп: Европа не може сама да носи Украйна на гърба си
За предстоящото трудно решение, което явно ще му се наложи да вземе, той се оправда с мотива, че уж руските сили ще се опитат да предпазят цивилните в Херсон. Независимо че от началото на войната в Украйна руснаците дадоха многобройни доказателства, че животът на мирните жители за тях е без значение и не се поколебаха да извършат редица военни престъпления, днес защитата на населението се изтъква като причина за тяхното бъдещо отстъпление от окупирания Херсон. "За жителите на Херсон се създаде опасна ситуация - Антоновският мост и язовирът на Каховската ВЕЦ са повредени от ракети Himars, движението по тях е спряно, доставката на храни е затруднена, има проблеми с водата и електричеството", изброи Суровикин. И се презастрахова: „При всички случаи ще изхождаме от необходимостта максимално да запазим живота на цивилното население и нашите военнослужещи.“
ОЩЕ: Кой е Армагедон - новият командващ руските сили в Украйна
Още: Почина путинският пропагандист Кеосаян, съпругът на рупора на Кремъл Маргарита Симонян
Същевременно, както писахме, и ръководителят на окупационната администрация на Херсонска област Владимир Салдо обяви, че започва евакуацията на населението от десния бряг на Днепър. Според него това решение е свързано с предстоящото настъпление на Въоръжените сили на Украйна и заплахата от разрушаване на язовира на Каховската ВЕЦ и наводняването на огромна територия в региона.
По думите на Салдо на левия бряг на Днепър е планирано да бъдат преместени до 60 000 жители на Херсонска област, което ще отнеме около шест дни.
Още: Морски костенурки нападат плувците край Крит
Още: Полша отвори отново стратегически за Китай коридор: Неприятелски ход срещу Пекин ли бе това
В началото на октомври украинските части пробиха руската отбрана на десния бряг на Днепър и започнаха да напредват в посока Берислав и язовира на Каховската ВЕЦ. Заплахата от обкръжаване на руските войски, разположени в Херсон, стана реална.
В Херсонска област, която руската армия превзе без бой още в самото начало на нахлуването си в Украйна, е съсредоточена голяма групировка - според различни източници около 15-20 хиляди руски военнослужещи.