Украинският документален филм "20 дни в Мариупол" на Мстислав Чернов спечели първия "Оскар" за Украйна, но радост при приемането му почти нямаше. Режисьорът на филма благодари за отличието и изнесе силна реч, с която ясно заяви, че е готов да остави тази голяма награда.
Още: Заради руско военно учение: Германия праща още изтребители в Полша
Още: Русия може да загуби голяма част от недвижимите си имоти във Виена
Какво каза режисьорът?
Ето какви бяха думите на Мстислав Чернов на церемонията по връчването на наградите днес, 11 март:
"Това е първият "Оскар" в историята на Украйна. За мен е чест, но може би ще бъда първият режисьор, който на тази сцена ще каже, че ми се искаше никога да не бях правил този филм.
Иска ми се да мога да разменя тази награда за това Русия никога да не беше атакувала Украйна, никога да не беше превземала нашите градове. Иска ми се да можех да разменя наградата за това Русия да не беше убивала 10 000 мои братя украинци".
Още: Над 100 руски града са пред изчезване
Още: Брюксел безпомощен: Сайтовете на забранени руски медии все още са достъпни в ЕС
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Молдовският коз на Путин влиза в затвора - присъдата срещу Евгения Гуцул засега
Още: Сръбски министър получи тежък мозъчен удар на живо в ефир, Вучич реагира (ВИДЕО)
Снимка: Getty Images
Чернов добави, че би искал да замени честта да спечели "Оскар" с това Русия да освободи заложниците, както и цивилните, които лежат в руските затвори.
"Не мога да променя историята. Не мога да променя миналото. Но всички ние и вие - едни от най-талантливите хора в света, можем да направим така, че историята да върви в правилната посока и истината да възтържествува, а хората в Мариупол и тези, които изгубиха живота си, никога да не бъдат забравени.
Още: Украйна вече разполага с прехващачи за реактивните "Шахед"-и
Още: Опит за заличаване: Русия намалява часовете по роден език в републиките
Защото киното създава спомени, а спомените градят историята. Слава на Украйна!", завърши силната си реч режисьорът Мстислав Чернов.
❗️20 Days in Mariupol won an #Oscar in the Best Documentary Feature Film category. This is the first film award for #Ukraine in the history of the award
— NEXTA (@nexta_tv) March 11, 2024
"This is the first Oscar in Ukrainian history, and I'm honored," the film's director Mstyslav Chernov said emotionally at… pic.twitter.com/afB4mpPu83
По време на церемонията по връчването на "Оскар"и-те по традиция бяха почетени членове на Американската филмова академия и други филмови творци, напуснали нашия свят през изминалата година. Украинският опозиционер Алексей Навални също бе почетен чрез кратък откъс от филма "Навални", който миналата година получи статуетката в категорията за документален филм.
Какво още се случи на тазгодишните "Оскар"-и и кой е големият победител ВИЖТЕ ТУК.