Скрипал искал разрешение от Путин да се върне в Русия, Кремъл отрече

24 март 2018, 17:25 часа • 10535 | прочитания

Отровеният в Солсбъри бивш двоен агент Сергей Скрипал е молил държавния глава на Руската федерация Владимир Путин да му разреши да се върне в страната. С такова утвърждение излезе BBC, като се позова на думи на съученика на Скрипал, Владимир Тимошков. Кремъл, цитиран от ТАССопроверга тази информация.

Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)

Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)

Според версията на Тимошков, той е разговарял по телефона със Скрипал през 2012 година, когато вече се е намирал в Обединеното кралство. Бившият полковник от ГРУ е разказал на своя съученик, че е написал писмо на руския президент, в което е поискал прошка.

Той е помолил Владимир Владимирович Путин да го помилва и да му разреши да се върне в Русия, тъй като там са неговите майка, брат и всичките му роднини“, разказа Тимошков, като отбелязва, че Скрипал е съжалявал за ролята си на „двоен агент“.

BBC допълва, че Скрипал и дъщеря му Юлия са в критично състояние след като бяха натровени на 4 март в Солсбъри.

Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?

Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Actualno.com припомня, че шпионският скандал предизвика безпрецедентно напрежение и размяна на остри реплики между Русия и Великобритания, а Брюксел застана на страната на Лондон.

В официална позиция на Европейския съвет, която беше приета по-рано през седмицата, ЕС се съгласи със заключенията на Великобритания, че е най-вероятно Руската федерация да стои зад атаката в Солсбъри.

Изрично Европейският съвет посочва, че използването на химически оръжия трябва да бъде "системно и твърдо" заклеймявано, тъй като представлява заплаха за сигурността на всички. Затова и Съветът настоява ЕС да засили позицията си против химическите, биологичните и ядрените оръжия, като в това число да има по-тясно сътрудничество както между страните членки, така и с НАТО.

Според британски медии експулсирането на руски разузнавателни агенти и дипломати от редица държави в Общността се очаква да стане следващата седмица. Британският The Times пише, че „безпрецедентният ход на координирано изгонване ще започне в понеделник (26 март) с отзоваването на посланика на ЕС в Москва (Маркус Едерер) за четири седмици“.

Още: "Ди Велт": България преди еврото е в режим "бързо да изперем 80 милиарда пари под дюшеците"

Още: Снимал военно оборудване: Гърция задържа заподозрян в шпионаж в полза на Русия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес