Димитър Радев: До седмици започваме да сечем пробно евромонети

26 февруари 2024, 12:28 часа 2564 прочитания 0 коментара

До седмици България ще започне да сече тестовите евромонети. Това съобщи управителят на Българската народна банка Димитър Радев пред депутатите от парламентарната комисия по въпросите на Европейския съюз, Шенгенското пространство и Еврозоната.

Още: Курсът на еврото спрямо долара: Продължава влиянието на шокиращо решение на Тръмп

Още: Кой ще употреби КЗК и КЗП на прага на еврото: БНБ с притеснения

На нея управителят на Хърватската народна банка Борис Вуйчич разказа как страната му се е подготвила за приемането на еврото.

"Всичко, което стана в Хърватия е валидно и за нас, единствената разлика е в датите, ние очевидно закъсняваме", подчерта Радев. 

Още: БНБ прекрати лиценза на доставчик на платежни услуги

Още: Левовете в евро: Какво трябва да знаем за двойното обозначаване на цените

Още: Планирате пътуване? Ето как да си спестите такси за обмяна в евро

Политическата нестабилност

По думите му единствената разлика между България и Хърватия в процеса по приемане на еврото е политическият фактор. "В България имахме доста нестабилна политическа среда. Все пак, със създаване на редовно правителство, тя подобри се от средата на миналата година", обясни управителят на БНБ.

Той посочи, че кредитния рейтинг на Хърватия е бил по-нисък от нашия, но вече с приемането на еврото, е по-висок.

Още: Тръмп повлия на курса на долара спрямо еврото, защото не иска да признае икономически проблем

Още: Дигиталното евро: Сигурност и удобство или нов надзорен инструмент?

Законодателно вече сме напълно готови за приемане на еврото с приемането на Закона на БНБ, но много е важна и политическата рамка в страната, подчерта още Радев.

Още: Шефът на БНБ не изключва да има затягане на кредитирането

Още: Първите проблеми с еврото и цените са в аптеките

Още: "Има проблем с бюджета, дефицитът започва рязко да се увеличава": Любомир Дацов алармира

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес