Засаждане на разсад от домати в открита земя има своите тънкости. Важно е насажденията да се засадят правилно. По време на тази процедура много градинари често правят грешки, поради което реколтата не се оказва много богата. Най-често те допускат 3 грешки - засаждане в неподготвени дупки; твърде гъсто засаждане и пренебрегване на необходимостта от колчета. Но тези грешки могат да се окажат пагубни за реколтата и не трябва да се допускат.
Още: Юли е решаващ за реколтата: 10 градинарски задачи, които не трябва да пропускате
Още: Борна киселина при доматите: Защо е важно, за да не загива растението
Грешки при засаждането на домати
Неподготвената почва е грешка номер едно, която дори опитните градинари допускат.
Не забравяйте предварително да поставите хранителни вещества в дупките. Препоръчително е да използвате органични торове. Идеалният вариант е компостът.
Поливане на краставици и домати - сутрин или вечер е най-добре да се прави
Още: 4 доказани начина да защитите доматите по време на горещата вълна
Когато засаждат разсад на открито, някои градинари забравят да оставят необходимото разстояние между насажденията. Но това е много важен момент: поради прекомерното удебеляване на стъблата могат да възникнат проблеми с растежа и развитието на растението. В допълнение, храстите ще бъдат слабо вентилирани и ще получат малко слънчева светлина и хранителни вещества.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да торим чушките през юли за месести и сочни плодове
Още: Какво е важно да се направи след поливане на краставиците
Ако става въпрос за високи домати, тогава между редовете е необходимо да се осигури разстояние до един метър, а между храстите - 70 сантиметра.
За средно високи сортове тези цифри са съответно 80 и 50 сантиметра, а за домати с нисък растеж - 50 см между лехите и 30 сантиметра между всеки корен.
Не забравяйте да използвате колчета. Без тези опори растението ще стане уязвимо към вредители, болести и неблагоприятни климатични условия. Това е още една причина да се спазва предвиденото разстояние между насажденията - до всеки корен трябва да се забие колче и това съответно изисква допълнително място.
Още: Ако доматите в градината ви съхнат, направете това и за 3 дни ще спасите реколтата
Още: Цвете или плевел? Изглежда невинно… докато не превземе всичко
Доматът е култура, която е отзивчива към всички агротехнически мерки. Необходимите грижи включват поливане, торене, разкопаване на почвата, връзване, плевене, както и защита от вредители и болести.
Доматите обичат оптимално поливане. Най-важното е да получават достатъчно вода в момента на образуване на плодовете и до края на пълненето на плодовете. Ако поливате доматите капково, вечер, в корена или по протежение на браздите, те никога няма да получат цъфтежно гниене. Освен това доматите рядко се разболяват, ако добавите малко пепел към водата за поливане. Растежът и плододаването ще се увеличат.
След като разсадът се вкорени на постоянното място и стане по-силен, той трябва да бъде вързан към колчета. Коловете трябва да бъдат забити в земята от северната страна на дълбочина около четиридесет и пет сантиметра от растението и на разстояние десет сантиметра от стъблото. Височината на колчето трябва да е колкото растението. Това важи не само за високите сортове, но и за средно високите.