Проучване, обхващащо 25 000 души, разкрива неподозирано свойство на бирата. Учените са изследвали как тя влияе на мозъка. Според тях умерената консумация на бира осигурява известна защита срещу свързаното с възрастта намаляване на мозъчната функция и развитието на деменция.
Влияние на бирата върху мозъка и риска от развитие на деменция
Деменцията е синдром, съпроводен от разрушителен набор от симптоми, свързани с намаляването на мозъчната активност и разрушаването на човешката личност. Списанието Addiction публикува нови данни от изследователи, които твърдят, че бирата помага за предотвратяване на свързания с възрастта упадък на мозъка и деменция.
Знаете ли от какво най-често се прави бирата?
По-специално, австралийски учени от Университета на Нов Южен Уелс анализираха навиците за консумация на алкохол във връзка с нивата на деменция сред 25 000 души над 60-годишна възраст. Резултатите от анализа им показват, че хората, които пият до един литър бира на ден, са с една трета по-малко склонни да развият деменция, отколкото въздържателите.
Учените са направили изчисления въз основа на информация, събрана в продължение на 40 години наблюдение. В началото на проучването никой от участниците не е имал признаци на склонност към деменция. До края на проекта тя е диагностицирана при повече от 2 хиляди души.
Когато изследователите проучили по-задълбочено връзката между консумацията на алкохол и податливостта на хората към деменция, те открили, че хората, които пият алкохол, са по-добре защитени от развитието на деменция с напредване на възрастта, отколкото тези, които пият въздържателно. Изследователите заявиха, че техните открития са в съответствие с редица други проучвания, които също са открили подобна корелация.
Това е точното количество бира, което НЕ вреди на здравето
Като цяло, авторите на новото проучване са установили, че пиенето на до 40 грама етанол на ден – еквивалентът на две халби бира или две стандартни чаши вино – е свързано с по-нисък риск от развитие на деменция, отколкото при хората, които изобщо не пият алкохол. Причината за тази връзка все още не е установена.
Експертите припомнят, че при системна консумация на пенлива бира обаче съществува риск от пристрастяване и преминаване към по-силни напитки. Практическата липса на етилов алкохол е плюс на безалкохолната бира, но има и отрицателен ефект. Напитката съдържа кобалт, а това вещество е вредно за сърцето и кръвоносните съдове.
Специалистите най-после казаха истината за бирата и ежедневната ѝ консумация
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва като заместител на вече назначеното лечение, както и с цел превенция на заболявания! Употребата на алкохол дори в малки количества може да навреди на здравето Ви!