Гъбите сами създават вятър, за да разнасят спорите си

22 януари 2014, 14:27 часа • 100966 | прочитания

От гледна точка на биологията гъбите често са описвани като прости организми, които произвеждат възможно най-много спори, пише Scientific American.

Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му

Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували

Учените смятаха, че обхватът на разпространение на спорите зависи от наличието и силата на вятъра. Нови изследвания показват, че съществува по-сложен механизъм.

„Гъбите са наистина тъмната страна на биологията”, казва математикът от Университета на Калифорния Маркъс Ропър. „Те са навсякъде, но са твърде малко изследвани”.

Ропър и колегите му са използвали високоскоростна видеография и математически анализ, за да проучат как спорите се разпръскват, дори при липсата на вятър. Учените са установили, че гъбите сами произвеждат течения във въздуха. За целта те използват охлаждане чрез изпарение. Малки капки вода, които се появяват по повърхността на гъбите точно преди времето за разпръскване на спорите, се изпаряват и създават достатъчно пара за политането и активното разпространение на спорите.

Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят

Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна

Новото откритие „задълбочава респекта към скритата сложност на скромните гъби”, казва биологът от Университета в Охайо Никълъс Мани. „Това е един красив пример за древно еволюционно инженерство.”

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес