Сребро за Благой Тодев от Европейското младежко първенство по биатлон

2380

Младата надежда на българския биатлон Благой Тодев завоюва сребърен медал още в първия старт на Европейското първенство за младежи в Мадона (Латвия). Българинът стана втори в дисциплината 15 км индивидуално и се качи на почетната стълбичка.

Тодев допусна само една грешка при стрелбата, която бе при последното му излизане на рубежа. Той финишира на 33,3 секунди от победителя от Германия Ханс Кьолнер, като даде и най-бързо бегово време. Последната грешка обаче му коства златото.

Преди година българинът спечели златото в дисциплината, а сега отново демонстрира много високо ниво. Тодев бе част от мъжкия отбор на продължаващото и в момента Световното първенство в Оберхоф, Германия, но не взе участие в стартовете заради боледуване. Той има сребърен медал от световно младежко първенство от миналата година, като спечели и младежката купа на IBU.

В днешната надпревара на 15 км индивидуално в Мадона участваха и още четирима българи. Константин Василев допусна три грешки при стрелбата, но записа също много силно класиране - 21-во място, на 4:18 мин. изоставане от победителя.

Благовест Стоянов направи почти перфектна стрелба, допускайки една грешка, като завърши на 34-то място. Васил Зашев направи шест грешки и се класира 45-ти. Валентин Карабаджов допусна седем грешки и финишира на 91-во място.

По-късно през деня предстои и надпреварата на 12,5 км при девойките, където ще участват Лора Христова, Стефани Йолова, Лора Радковска и Валентина Димитрова.

Във вторник българският биатлон записа силни резултати и на Световното първенство за мъже и жени в Оберхоф, след като Владимир Илиев и Антон Синапов влязоха в топ 30 на 20 км индивидуално.