Твърденията за износ на природен газ и продажба на „евтин газ“ в Румъния от хранилището в Чирен, вместо количествата да бъдат предоставени на регулирания пазар у нас не отговарят на истината, посочват от „Булгаргаз“ в своя позиция, разпространена до медиите.
Още: Официално: "Продължаваме промяната" остана с един лидер
Още: Радев се хвали с подаръци за кабинета: "Райнметал" и главен секретар на МВР (ВИДЕО)
Преди дни енергийният министър Александър Николов съобщи, че се проверява как „Булгаргаз“ е изнесъл природен газ от газохранилището в Чирен до Румъния.
В действителност 100% от количествата, съхранени от „Булгаргаз“ ЕАД в ПГХ „Чирен“, се предоставят на регулирания пазар за нуждите на крайните снабдители (газоразпределителните дружества) и на топлофикационните дружества, както и на български индустриални клиенти, уточняват от компанията.
Природен газ на регулирания пазар купуват топлофикационните дружества и газоразпределителните предприятия. Цените не се договарят свободно, а се утвърждават от КЕВР по заявление от „Булгаргаз“ ЕАД, което се изготвя съгласно Наредба номер 2 от 2013 г., обясняват от дружеството.
Още: Радев отива в Германия при Щайнмайер
Още: "Ползват Закона за водите като изтривалка": Бивш министър за безводието
„Булгаргаз“ ЕАД образува цена на природния газ на входа на газопреносните мрежи като среднопретеглена стойност при отчитане на последно заявените прогнозни количества природен газ от внос за вътрешния пазар, от местни добивни предприятия и от запаси природен газ с цел продажба, се посочва в позицията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В разгара на лятото: Подозрителни промени в Закона за достъп до обществена информация
От „Булгаргаз“ обясняват още, че в микса, формиращ регулираната цена на газа, се включват всички количества по договора с азербайджанската компания със съответната цена, както и всички количества, предвидени за добив от ПГХ „Чирен“, съгласно графика, одобрен от „Булгартрансгаз“ ЕАД със съответната цена.
„Булгаргаз“ ЕАД ще продължи да полага усилия да предлага на българската индустрия доказано по-ниски цени на природния газ, осигуряващи им ценово предимство в сравнение с техни конкуренти на европейските пазари и най-вече сигурност на доставките, недопускайки недостиг и неизпълнение на заявените за консумация от индустрията количества природен газ, се заявява в позицията“, декларират от дружеството.