Над 500 млн. евро от ЕС за България за първите разходи срещу Covid-19

20 ноември 2020, 17:46 часа 2354 прочитания 0 коментара

България ще може да разчита на над половин милиард евро от ЕС, с които да покрие първоначални разходи за борба с пандемията. Сумата ще бъде преведена веднага, след като докладът по този нов инструмент за помощ бъде одобрен от Европейския парламент на второ четене, обяви пред БНР евродепутатът Андрей Новаков:„Този инструмент се финансира със задна дата за стартирали проекти за справяне с Covid и последствията от кризата, която той предизвика. Това означава, че ако по някоя оперативна програма са изплащани допълнително пари на лекари, например, ще можем да си ги искаме обратно“, каза той.

Още: Танер Али: Възможно е Ахмед Доган да оглави новата партия

Още: "На върха на пирамидата стои Пеевски": Депутатите 7 часа дебатираха вота на недоверие

Новаков смята, че ще бъде постигнат компромис по бюджета на ЕС и възстановителния план, въпреки ветото, което наложиха Унгария и Полша.

Двете страни блокираха следващия седемгодишен бюджет с мотива, че не са съгласни отпускането на европари да зависи от начина, по който дадена държава спазва върховенството на закона.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес